РНБО перегляне п'ять сценаріїв стосовно Донбасу, щодо цього готують нове засідання – Данілов
Перше питання, яке розглядали на засіданні Ради національної безпеки і оборони 19 лютого, стосується ситуації в зоні проведення операції Об'єднаних сил на Донбасі. Про це секретар РНБО Олексій Данілов розповів на брифінгу після засідання, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"На превеликий жаль, останнім часом фіксується різке збільшення порушень режиму припинення вогню, активізація диверсійно-снайперської діяльності з боку збройних формувань Російської Федерації, гинуть українські військові – все це вимагало негайного реагування зі сторони керівництва держави", – розповів Данілов.
Він повідомив, що на засіданні заслухали доповіді головнокомандувача Збройних сил України Руслана Хомчака, начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирила Буданова і голови Служби зовнішньої розвідки України Валерія Кондратюка.
"Рішення із цього питання є закритим і тому – таємним. Єдине можу сказати, що є ситуація повернення до рішення РНБО від 5 грудня 2019 року, коли розглядалося п'ять сценаріїв, які запроваджувалися на території окупованих Донецької та Луганської областей. Зараз ці п'ять сценаріїв будуть підніматися. Відповідним структурам і посадовим особам дана вказівка президентом України [Володимиром Зеленським] переглянути ці речі й за необхідності робити нові редакції і поправки до них", – сказав Данілов.
За його словами, українські військові готові до закритого засідання РНБО стосовно цього в будь-який момент.
Зеленський доручив Хомчаку, міністру оборони Андрієві Тарану, заступнику секретаря РНБО Михайлові Ковалю, заступнику глави Офісу президента Романові Машовцю тримати це питання на контролі, сказав Данілов.
"Вони повертаються до цього рішення, роблять аналіз ситуації, яка прийшла після 5 грудня 2019 року, і готують нове засідання РНБО із цього приводу", – додав секретар ради.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази.
22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі від опівночі 27 липня. Президент України Володимир Зеленський зазначав, що Об'єднані сили відповідатимуть на ворожі обстріли і після початку перемир'я.
Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню. На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь.
4 лютого глава МВС Арсен Аваков заявив, що на Донбасі "жодного мирного процесу вже немає". "Діють снайперські пари, діють міномети, обстріли. Війна триває", – сказав він.
Зеленський 11 лютого під час візиту в Донецьку область сказав, що ескалація ситуації на Донбасі пов'язана зі спробами Росії тиснути на Україну на переговорах у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на сході України.
За даними "Новинарні", у січні на сході України загинуло троє військовослужбовців. Цього місяця загиблих уже щонайменше восьмеро.