Росія атакує українські порти, щоб відлякати світових судновласників – ОК "Південь"
За словами Гуменюк, якщо аналізувати роботу "зернової угоди", яка функціонувала під гарантією ООН і Туреччини, складник безпеки від України гарантували повністю. Зауважень від іноземних партнерів жодного разу не було, незважаючи на те, що було багато атак на об'єкти навколо портової інфраструктури і прихованих провокацій із боку росіян.
"Зараз, коли дія угоди закінчилася й немає міжнародних гарантій від партнерів, ворог почав атакувати портову інфраструктуру, щоб переконати судновласників світового масштабу, що Україна не здатна забезпечити безпеку для їхніх суден, для функціонування портової інфраструктури. Ворог провокативно перебільшує свою силу й потужність ударів, щоб переконати світову спільноту в тому, що порти небезпечні або що вони не зможуть більше працювати, тому що будуть зруйновані. Нам потрібна потужна світова підтримка, підтримка партнерів, які стануть гарантами цієї угоди, і тоді ми будемо відчувати, що здатні забезпечити безпеку", – сказала Гуменюк.
Контекст:
17 липня у Кремлі заявили, що міжнародні домовленості про безпечний експорт з українських портів через Чорне море в межах "зернової ініціативи" "фактично припинили свою дію".
Президент України Володимир Зеленський 17 липня повідомив, що надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу і президенту Туреччини Реджепу Ердогану листи із пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.
У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди" без РФ. Росія оголосила всі судна, які прямують до українських портів, законними військовими цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, котрі прямують до російських й окупованих українських портів) і почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України, яка забезпечує роботу "зернового коридору".