Росія може розпочати ескалацію на Донбасі й одночасно заблокувати прохід українських кораблів – нардеп Костенко
Він зазначив, що комітет майже щотижня зустрічається з представниками розвідок і СБУ та отримує доповіді щодо ситуації навколо кордонів.
"Ситуація дійсно залишається напруженою, але вона не є критичною, тобто ми розуміємо, які варіанти дій можуть бути. Я вже неодноразово говорив із самого початку, коли було нагнітання, що сил і засобів, які зараз є в РФ – вони розташовані від Білорусі й аж до Кавказу, оці трохи більше 120 тис., – по-перше, їх недостатньо для того, щоб зробити повномасштабне вторгнення, як, пам'ятаємо, малювали те, що вони будуть по Дніпру відрізати нашу країну", – сказав нардеп.
Водночас він наголосив, що загроза від РФ зберігається з 2014 року, і зараз напруга зросла максимально за цей час.
За словами Костенка, Росія може, щоб змусити Україну виконувати Мінські домовленості у своєму розумінні, заблокувати прохід українських кораблів через протоку до Одеси.
"А Україна отримує багато свого ВВП через саме постачання морем. Вони можуть це зробити. І я вчора говорив із нашими закордонними британськими партнерами, що зараз потрібно на це реагувати, тому що може бути пізно", – наголосив депутат.
На його думку, це один з основних варіантів, який розглядають у РФ, оскільки їм зараз невигідно демонстративно розпочинати ескалацію, вводячи нові війська на українську територію.
"Перше, що вони будуть використовувати, – це ескалація на сході нашої країни і потім скаже: "Дивіться, домовляйтеся, "Мінськ", будь ласка, ми тут ні до чого". Але все це буде робитися за допомогою РФ. Оце є основний план, і тому ми повинні на це розраховувати", – підсумував нардеп.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.
США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.
Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд заявила в інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 15 січня 2022 року, що США мають 18 різних сценаріїв на випадок вторгнення Росії до України. У Кремлі відповіли, що "теж різні сценарії розглядають".
У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.
28 січня президент України Володимир Зеленський наголосив, що ситуація на кордоні не напруженіша, ніж на початку 2021 року, а висловлювання західних лідерів про наближення війни шкодять українській економіці.
Міністр оборони України Олексій Резніков наприкінці січня заявляв, що, незважаючи на значне скупчення російських військ, не створено жодного ударного угруповання, необхідного для того, щоб перейти до наступу. 6 лютого він повторив, що, як і раніше, оцінює ймовірність значної ескалації з боку Росії як низьку.