Росія випустила по Україні ракету з імітатором ядерної боєголовки – Defense Express
В одній із російських ракет, збитій 17 листопада над Києвом, замість робочої боєголовки було розміщено імітатор ядерної бойової частини. Це може свідчити, що запас крилатих ракет у Росії перебуває на критично низькому рівні. Про це 17 листопада повідомив український військовий портал Defense Express.
Посилаючись на власні джерела, Defense Express заявляє про збиття над українською столицею крилатої ракети типу Х-55.
"Замість БЧ у цій ракеті було прикручено блок, який виступав імітатором ядерної бойової частини. Простіше кажучи, для цього удару орки взяли як мінімум одну Х-55 зі свого ядерного арсеналу, відкрутили із цієї ракети ядерну боєголовку і замість неї поставили пусту "болванку", і так і відстріляли по Україні", – стверджує видання.
Уточнюють, що зазвичай РФ застосовувала для ударів по Україні крилаті ракети типу Х-555 – це "неядерна" модифікація ракети Х-55, перероблена під боєголовку зі звичайною вибухівкою.
"А от саме Х-55 – це радянська ракета, яка першопочатково розроблялася саме як носій ядерної зброї, під так звану "спецБЧ" (так на радянському та російському військовому жаргоні позначається ядерна боєголовка)", – ідеться в матеріалі Defense Express.
Звичайна і ядерна боєголовка конструктивно відрізняються між собою, тому, вважають експерти видання, до Києва прилетіла "порожня" ракета.
"Схоже, вийняти "спецБЧ" з Х-55 вони [росіяни] змогли, а от зарядити туди звичайну боєголовку конструктивної можливості не було. Тому й застосували для удару Х-55 із порожньою "болванкою", – зазначають у Defense Express.
Там вважають, що залучені до підготовки ракетного удару 17 листопада російські військові просто "взяли під козирьок" вказівку "зверху" забезпечити "масованість" удару, і в хід пішла, зокрема, Х-55 з імітатором ядерної БЧ.
"Але навіть такий варіант уже свідчить, що запас крилатих ракет у РФ вичерпується до критичної для Кремля позначки. Раз у хід пішли крилаті ракети з ядерного арсеналу", – зазначають автори військового порталу.
Ще одне можливе пояснення – росіяни навмисне використали Х-55 із "порожнім" імітатором ядерної бойової частини, щоб створити ефект перевантаження української системи ППО. У Defense Express зазначають: це однаково, що забивати мікроскопом цвяхи.
"Такий варіант ще більш яскраво свідчить, що ракетний запас РФ вичерпується. Бо ще на початку війни росіяни для перевантаження нашої ППО використовували витратний матеріал – наприклад, радянські безпілотники Ту-243. А не дефіцитні ракети для доставки ядерної зброї", – пише військовий портал.
У Defense Express наголошують, що в Росії вичерпуються і запаси крилатих ракет Х-101, сконструйованих під звичайну боєголовку (варіант для доправлення ядерної зброї має позначку Х-102). Як стало відомо виданню зі своїх джерел, під час атаки 15 листопада збили Х-101, виготовлену у третьому кварталі 2022 року, тобто не пізніше ніж у липні. Defense Express зазначає, що зазвичай під час запусків спочатку відстрілюють старіші ракети, і лише потім у хід ідуть новіші.
Під час ранкової ракетної атаки російських окупантів 17 листопада українським захисникам вдалося збити шість крилатих ракет із 18 випущених окупантами й шість дронів-камікадзе, повідомив речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат. З них чотири ракети і п'ять безпілотників Shahed збили в районі Києва.
Контекст:
21 вересня Путін заявив про готовність застосувати ядерну зброю в разі загрози територіальній цілісності Росії. Президент України Володимир Зеленський сказав, що не вірить у те, що РФ застосує ядерну зброю.
Держсекретар США Ентоні Блінкен 25 вересня в інтерв'ю CBS News зазначив, що США попередили РФ про можливі "жахливі наслідки" у разі застосування країною-агресором ядерної зброї. За даними The Washington Post, між адміністрацією президента США Джо Байдена і владою Росії триває листування, під час якого російську сторону попередили про наслідки в разі застосування ядерної зброї у війні проти України.
Наприкінці жовтня міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив про можливе застосування Україною "брудної бомби" у війні проти Росії під час телефонних розмов із міністрами оборони США, Франції, Туреччини, Великобританії, Індії та Китаю. Ці заяви означають, що Росія сама готує такий удар, наголосив Зеленський.
27 жовтня під час виступу в дискусійному клубі "Валдай" Путін заявив, що Росія "ніколи не говорила" про можливе застосування своєї ядерної зброї, а "тільки натяками відповідала".
За інформацією The New York Times, високопосадовці обговорювали, коли і як Росія може застосувати тактичну ядерну зброю в Україні. Таку інформацію поширили всередині уряду США в жовтні, повідомило видання 2 листопада. За оцінками Пентагону, в арсеналі Росії є до 2 тис. одиниць тактичної ядерної зброї, яка призначена для застосування на полях битв із метою придушення звичайних сил.