Росія вважає комбатантами колишніх українських військових та цивільних медиків у цивільних лікарнях – Лубінець

Лубінець: Лікарі виконували свою роботу, вони не могли не надавати медичну допомогу. Напевно, в Росії про це не чули
Фото: Омбудсмен Дмитро Лубінець | Ombudsman Dmytro Lubinets / Telegram
Під час переговорів стосовно обміну полоненими виникає безліч проблемних питань, які затягують процес і не дають змоги провести великий обмін. Про це розповів український омбудсмен Дмитро Лубінець в інтерв'ю "Суспільному", опублікованому 26 січня.

Зокрема, зазначив він, Росія максимально затягує повернення захисників Маріуполя і острова Зміїний, є й інші складні кейси.

"Безліч проблемних питань, коли, наприклад, колишніх військовослужбовців української армії або колишніх правоохоронців Росія трактує як комбатантів. Хоча це алогічно, тому що людина була вже у цивільному стані. Росіян це не зупиняє", – сказав Лубінець.

Водночас, за його словами, виникають проблеми із цивільними медиками, які працювали у цивільних лікарнях.

"Російська сторона трактує їх як комбатантів. На запитання, чому, інколи я чую відповідь: "Вони надавали допомогу військовим, тому ми визначаємо їх як військових медиків". Але вони виконували свою роботу, вони не могли не надавати медичну допомогу. Напевно, в Росії про це не чули", – наголосив омбудсмен.

Він зазначив, що, незважаючи на ці складнощі, вдалося "вийти на системну роботу" та повертати людей.

Контекст:

За даними координаційного штабу, у 2022 році з російського полону звільнили 1596 осіб (і військовослужбовців, і цивільних). Для цього знадобилося провести 35 обмінів.

Наразі найбільший обмін відбувся 21 вересня. Тоді з полону звільнили 215 захисників України, із них 108 осіб – азовці. Росії віддали кума президента РФ Володимира Путіна Віктора Медведчука та 55 російських військовослужбовців.

Перший у 2023 році обмін полоненими відбувся 8 січня. Додому повернули 50 воїнів.

Президент Володимир Зеленський закликає Росію обмінюватися полоненими у форматі "всіх на всіх".