Росія погрожувала воєнними діями, якщо її вимог не виконають – постпред США в ООН

Лінда Томас-Грінфілд: Якщо Росія вторгнеться в Україну, то ніхто не скаже: "О, ми не очікували цього" і наслідки будуть жахливими
Фото: ЕРА
Росія погрожувала воєнними діями у разі, якщо її вимог не виконають. Про це постійна представниця Сполучених Штатів в ООН Лінда Томас-Грінфілд заявила під час засідання Радбезу ООН, скликаного через загрозу російського вторгнення в Україну, трансляцію веде Суспільне.

"Нещодавно Росія погрожувала вжити військових заходів, якщо її вимоги не будуть виконані. Якщо Росія вторгнеться в Україну, то ніхто не скаже: "О, ми не очікували цього" – і наслідки будуть жахливими. Саме тому це засідання сьогодні вкрай важливе", – сказала Томас-Грінфілд, не уточнивши, які вимоги має на увазі. Але в грудні РФ висунула США і НАТО вимоги щодо так званих гарантій безпеки. Сторони провели низку переговорів, але, як заявляли у РФ, вони завершилися провалом для Москви.

Вона нагадала, що від початку війни на Донбасі загинуло вже понад 14 тис. людей, 3 млн були змушені покинути свої будинки.

"Протягом років керівництво Росії стверджувало, що Україна не є справжньою державою, і заперечує право українського народу на самоствердження. Давайте чітко скажемо: Україна є країною – членом ООН, яка нещодавно відзначала 30-річчя незалежності. І українці – гордий народ з багатою культурою. Це суверенна країна і суверенний народ", – наголосила представниця США.

Томас-Грінфілд зазначила, що світовий порядок недосконалий, але наголосила, що він "ґрунтується на повазі до народів, країн та урядів".

"Народ має право захищатися і вибирати тих союзників, яких забажає. Усі країни захищають ці принципи. Це фундаментальні принципи. Що буде означати для світу, якщо колишні імператори матимуть змогу силою забирати свої території? Це небезпечний шлях. Росія, звісно, може вибрати інший шлях, шлях дипломатії. Останніми тижнями США разом із європейськими партнерами та іншими країнами занепокоєні російською агресією проти України та продовжували робити все можливе, щоб мирним шляхом врегулювати кризу", – продовжила вона.

Усі ці перемовини свідчать про бажання Заходу рухатися дорогою миру і про те, що вони налаштовані на діалог, наголосила постійна представниця.

"Ми не хочемо конфронтації, але будемо рішучі, швидкі та об'єднані, якщо Росія знову вторгнеться в Україну. Ми продовжуємо вірити, що є дипломатичний вихід із кризи", – резюмувала вона.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.

Станом на 28 січня, за інформацією Міноборони України, у зоні 200 км від кордону країни перебувало приблизно 112 тис. російських військових, з урахуванням флоту та авіації – приблизно 130 тис.

У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі. США, як каже заступниця держсекретаря США Венді Шерман, бачать усі ознаки того, що президент РФ Володимир Путін має намір застосувати військову силу проти України "зараз чи, можливо, у середині лютого". Проте невідомо, чи ухвалив він остаточне рішення, зазначила вона.

Президент України Володимир Зеленський 28 січня заявив, що ситуація на кордоні не напруженіша, ніж на початку 2021 року, а заяви західних лідерів про швидку війну шкодять українській економіці.