Росіяни масово застосовують хімічну зброю проти України. Нідерланди зібрали докази

Брекельманс: Збільшення використання Росією хімічної зброї становить загрозу не лише для України, але й для інших країн
Фото: depositphotos.com

Нідерландські спецслужби зібрали докази масового використання країною-агресором Росією забороненої хімічної зброї на території України. Про це 4 липня повідомляє Reuters із посиланням на міністерство оборони й військову розвідку Нідерландів.

Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс наголосив, що Росія інтенсифікує використання хімічної зброї. За його словами, такі дії росіян є "частиною тенденції", коли застосування хімічної зброї в Україні стає дедалі "нормальнішим, стандартнішим і поширенішим явищем". 

У зоні бойових дій РФ скидає з дронів "задушливий агент" для того, щоб українській військові покинули свої окопи і їх можна було розстріляти, зазначає Reuters.

Відомо щонайменше про три смерті українців, пов'язані з використанням хімічної зброї, а понад 2,5 тис. осіб, котрі дістали поранення на полі бою, повідомили про симптоми, імовірно, спричинені хімічною зброєю, підкреслив Брекельманс.

Глава військової розвідки Нідерландів Пітер Рісінк зазначив, що висновки зроблено на основі "власних розслідувань". Він додав, що, згідно з українськими даними, зафіксовано приблизно 9 тис. випадків використання хімічної зброї.

Рісінк заявив про ймовірне застосування росіянами забороненої речовини хлорпікрин. Водночас Брекельманс закликав до посилення санкцій проти РФ.  

Контекст:

Хлорпікрин внесено до списку заборонених задушливих речовин Організації із заборони хімічної зброї. Як отруйний газ уперше хлорпікрин використали під час Першої світової війни. Він може призводити до сильного подразнення шкіри, очей і дихальних шляхів. Також може спричинити опіки рота і шлунка, нудоту і блювоту, утруднення дихання. 

Згідно з даними Генштабу ЗСУ, за період із 15 лютого 2023 року до 29 травня 2025 року зафіксовано 9167 випадків застосування небезпечних хімічних речовин росіянами.

26 червня представники ОЗХЗ на прохання України двічі приїздили до лінії бойового зіткнення поблизу Дніпропетровської області, де дістали сім зразків для аналізу: дві гранати (одна із частиною підривника), два зразки ґрунту, два зразки рослинності й залишки одного FPV-дрона. У наданих зразках виявили залишки газу CS – хлорбензальмалонодинітрилу (відомий як газ "Бузок" для придушення заворушень).