Російські кораблі попросили про евакуацію після "відбиття" атаки в Чорному морі – ЗМІ опублікували аудіо
Уранці 1 серпня міноборони країни-окупанта РФ у Telegram заявило про атаку українських надводних дронів на російські патрульні кораблі "Сергей Котов" і "Василий Быков". Окрім того, за їхньою заявою, нападу начебто зазнали і цивільні судна в акваторії Чорного моря. За версією міноборони країни-окупанта, усі надводні безпілотники було знищено військовими кораблями окупантів, які супроводжували цивільні судна.
Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк прокоментував, що Україна не нападала, не нападає і не нападатиме на цивільні судна й будь-які інші цивільні об'єкти.
Джерела "Бабеля" повідомили, що російські моряки одного із цих кораблів просять про евакуацію постраждалих. В евакуації беруть участь гелікоптери Ка-29, яким наказано доправити постраждалих на територію Чорноморського вищого військово-морського училища Севастополя у Криму.
У Telegram "Бабель" публікує фрагмент перехоплення розмови.
У розмові між екіпажами вертольотів та береговими авіаційними службами країни-агресора Росії передають поточні координати кораблів і уточнюють кількість постраждалих. На момент розмови йдеться щонайменше про одного загиблого і п'ятьох поранених. Також у розмові говорять про необхідність присутності під час евакуації санітарного автомобіля і прикордонника для розмитнення.
Які судна пошкоджено внаслідок атаки – достеменно невідомо, зазначив "Бабель". Можливо, серед атакованих було суховантажне судно Sparta IV, і прикордонник був потрібен для розмитнення вантажу.
Джерело "Бабеля" додало, що Росія називає контейнеровоз Sparta IV цивільним, але на судні встановлено великокаліберну зброю, а на борту є озброєні команди та кадрові військові, що є грубим порушенням міжнародного морського права. Фактично корабель стає законною воєнною ціллю, наголошує ЗМІ.
Контекст:
17 липня у Кремлі заявили, що міжнародні домовленості щодо безпечного експорту з українських портів через Чорне море в межах "зернової ініціативи" "фактично припинили свою дію".
Президент України Володимир Зеленський 17 липня повідомив, що надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу та президенту Туреччини Реджепу Ердогану листи із пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.
У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" у разі продовження "зернової угоди" без РФ. Росія оголосила всі судна, які йдуть в українські порти, законними воєнними цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, які йдуть у російські порти) і почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України, яка забезпечує роботу "зернового коридору".
25 липня міністр закордонних справ Великобританії Джеймс Клеверлі заявив, що РФ може "посилити свою кампанію зі знищення українського експорту продовольства, завдаючи ударів по цивільних суднах у Чорному морі".
Того самого дня міноборони РФ повідомило про атаку на патрульний корабель "Сергей Котов" двома безекіпажними катерами. Окупанти стверджують, що корвет і команда не постраждали й "Котов" і далі "виконує поставлені завдання". Українські військові не коментували цієї заяви.
26 липня британська розвідка повідомила, що Чорноморський флот РФ готується до блокади України.
31 липня Зеленський заявив, що противник не зможе окупувати українські порти, оскільки Україна "просто потопить увесь його флот".