Російські війська в Україні скоюють воєнні злочини – ООН

У доповіді ООН повідомляють, що із 24 лютого до 15 травня в Україні від російської агресії загинуло майже 4 тис. осіб, майже 4,5 тис. поранено
Фото: EPA
Дії, вчинені армією Російської Федерації на території України, порушують міжнародне гуманітарне право і права людини й містять ознаки воєнних злочинів. Про це 29 червня заявила голова моніторингової місії ООН із прав людини в Україні Матильда Богнер під час презентації доповіді в Українському кризовому медіацентрі.

Відео її виступу опублікували на YouTube-каналі центру.

"Збройний напад Росії на Україну мав руйнівний вплив на дотримання прав людини в усій країні. Ми зафіксували порушення міжнародного права із прав людини та міжнародного гуманітарного права, зокрема воєнні злочини", – сказала Богнер.

У доповіді ООН повідомляють, що із 24 лютого до 15 травня в Україні внаслідок бойових дій загинуло 3924 особи і 4444 поранені.

"Більшість втрат цивільного населення, які ми зафіксували із 24 лютого, була спричинена застосуванням у населених пунктах зброї вибухової дії. Регулярно проводили обстріли з важкої артилерії, зокрема реактивних систем залпового вогню, а також ракетні та авіаційні удари, включно зі зброєю, здатною нести касетні боєприпаси", – зазначила голова місії.

Як написано в доповіді, унаслідок бойових дій серйозно постраждали об'єкти цивільної інфраструктури та житлові будинки: зафіксовано пошкодження або руйнування 182 медичних і 230 навчальних закладів. "Атаки також наражали на небезпеку життя цивільних осіб і порушували інші права людини, зокрема право на здоров'я, працю, освіту та житло", – ідеться в документі.

Масштабні бойові дії спричинили й масове переміщення цивільного населення, зазначають у доповіді, що мало серйозні наслідки для "реалізації прав людини, включно з економічними та соціальними правами". За даними ООН, понад 6,2 млн людей покинуло країну, більш ніж 8 млн стали внутрішньо переміщеними особами.

Відео: Український медіацентр / YouTube

Контекст:

Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого. Масованих артилерійських, ракетних та авіаційних обстрілів зазнало багато українських міст, включно з обласними центрами й Києвом.

Генпрокурорка України Ірина Венедіктова повідомила 31 травня, що в Україні відкрили вже приблизно 15 тис. кримінальних проваджень про воєнні злочини, скоєні російською армією.

17 червня в Україні запустили "Книгу катів" із базою даних про російських воєнних злочинців і галереєю фотографій, що ілюструють злочини окупантів на території України. У базі станом на 29 червня розміщено верифіковані дані про 610 окупантів.