Росію потрібно усунути зі складу членів МАГАТЕ – Міненерго України

Галущенко назвав окупацію ЗАЕС головною енергетичною втратою України у війні
Фото: mev.gov.ua
Росію потрібно позбавити статусу держави – члена міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). Про це заявив міністр енергетики Герман Галущенко в ефірі телемарафону, повідомляють на сайті Міненерго 6 грудня.

"Незважаючи на те, що СРСР був одним із засновників МАГАТЕ, а Росія стала правонаступницею Радянського Союзу, роль і місце в цій організації країни, яка вчиняє акти ядерного тероризму, мають бути переглянуті. Російська війна в Україні змінила все, що існувало досі в системах безпеки, у тому числі і в ядерній галузі. Ми не можемо за нинішніх обставин керуватися старими моделями, маємо приймати нові і швидкі рішення", – сказав міністр.

За його словами, окупація росіянами української Запорізької атомної електростанції, яка є найбільшою в Європі АЕС, а також розміщення на її території озброєних людей, важкої техніки та вибухівки – повне порушення не просто правил ядерної безпеки, а й здорового глузду. Галущенко зазначив, що для України дуже важливо, щоб на території її ядерних об'єктів були представники МАГАТЕ.

Міністр наголосив, що окупована ЗАЕС – це найбільша втрата української енергосистеми за час війни. На станції розташовано шість енергоблоків, які ще в лютому видавали в енергосистему України понад 6000 МВт електроенергії.

Контекст:

На початку березня найбільша атомна станція Європи – ЗАЕС – опинилася під окупацією російських військових і відтоді працює під їхнім контролем. Із серпня окупанти регулярно обстрілювали ЗАЕС та Енергодар, у зв'язку із чим станцію кілька разів повністю від'єднували від енергомережі. В "Енергоатомі" вважають, що Росія хоче перепід'єднати ЗАЕС до російської енергосистеми.

Периметр навколо станції заміновано, періодично на цих мінах підриваються дикі тварини, повідомляли в "Енергоатомі".

Увечері 19-го і вранці 20 листопада поряд і на території Запорізької АЕС експерти МАГАТЕ зафіксували понад десяток вибухів. За їхніми даними, на майданчику ЗАЕС було пошкоджено деякі будівлі, системи та обладнання, але жодне з пошкоджень "поки що не має критичного значення для ядерної безпеки та захисту".

2 грудня гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив, що сподівається досягти домовленості з Росією та Україною щодо створення захисної зони на станції.