СБУ: Є всі підстави стверджувати, що Іран навмисне допомагає Росії у війні проти України
Про це 21 жовтня повідомив пресцентр СБУ у Facebook.
Слідство має встановити всіх причетних до постачання у РФ іранських дронів Shahed-136 та Mohajer-6, а також балістичних ракет малої дальності Fateh-110 і Zolfaghar, зазначили в спецслужбі.
"За матеріалами слідства, є всі підстави стверджувати, що представники іранської влади й оборонно-промислового комплексу умисно допомагають РФ у війні проти України", – ідеться в повідомленні.
Як уточнили в СБУ, метою розслідування є "поіменне встановлення причетних осіб, способу та маршрутів перевезення цих озброєнь і подальше притягнення винних до відповідальності".
"Той, хто допомагає Росії обстрілювати мирні українські міста і села, має також понести відповідальність за воєнні злочини РФ. Бо не можна свідомо продавати маніяку наточений ніж, а потім дивуватися, що він убиває людей. Тож наразі українські правоохоронні органи дають юридичну оцінку такій допомозі нашому ворогу, – наголосив голова СБУ Василь Малюк. – Незважаючи на спроби РФ замаскувати Shahed-136 під "Герані", ми доведемо їхнє іранське походження, зокрема і за допомогою експертиз. Працюємо над тим, щоб зірвати маски з усіх воєнних злочинців і покарати їх".
Провадження відкрито за ч. 1 ст. 111-2 Кримінального кодексу України (допомога державі-агресору).
Контекст:
Росія застосовує в Україні щонайменше два види іранських БПЛА – дрони-камікадзе Shahed-136 і багатоцільові БПЛА Mohajer-6. Британська розвідка стверджує, що окупанти використовують іранські дрони-камікадзе в Україні щонайменше із серпня. Росіяни перефарбували БПЛА у свої кольори й назвали "Герань-2".
23 вересня МЗС України оголосило про рішення позбавити акредитації посла Ірану та скоротити штат посольства Ірану в Києві у відповідь на застосування РФ іранських дронів. Тоді офіційний представник МЗС Ірану Насер Канаані заявляв, що рішення МЗС України засноване на "непідтверджених повідомленнях" і стало "результатом галасу" в ЗМІ "з боку іноземних сторін".
Уранці 17 жовтня Росія здійснила масовану атаку на столицю дронами-камікадзе, а також атакувала ще низку областей дронами й ракетами. Мер Києва показав уламок одного з дронів, якими росіяни атакували столицю. На дроні видно напис "Герань-2". Загалом, за інформацією мера, окупанти випустили по Києву 28 дронів, більшість із яких збили сили ППО. Канаані після цього й далі заперечував постачання дронів російській армії.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба 18 жовтня вніс на розгляд президента Володимира Зеленського пропозицію розірвати дипломатичні відносини з Іраном через постачання іранських дронів Росії. Він заявив, що Україна готова надати докази щодо застосування іранських БПЛА.
У МВС наголошували: українські захисники "приземляли" цілі комплекси цих БПЛА і там чітко видно і зрозуміло, "звідки вони та які там комплектуючі". Підтверджує використання Росією іранських дронів і НАТО.
Водночас Іран вимагає від України документальних підтверджень, що РФ застосовує іранські дрони на війні.
За участь в агресії РФ проти України ЄС і Великобританія 20 жовтня запровадили санкції проти Ірану.