СБУ ліквідувала чотири нові канали виїзду ухилянтів за кордон

СБУ заблокувала чотири нові канали нелегального виїзду за кордон чоловіків
Фото: ssu.gov.ua
Служба безпеки України заблокувала у Львівській, Одеській, Миколаївській та Вінницькій областях нові канали нелегального виїзду за межі України громадян призовного віку під час спецоперацій. Про це 16 вересня повідомляє пресслужба відомства.

За інформацією СБУ, вартість незаконних послуг із переправлення громадян через кордон становила від $3 тис. до $10 тис. залежно від обставин і терміновості.

Причетних зловмисників затримано, їх повідомили про підозри за ст. 332 (незаконне переправлення людей через державний кордон України) Кримінального кодексу України.

Зокрема, у Львівській області ліквідовано механізм протиправного виїзду під виглядом перевезення іноземних вантажів для потреб ЗСУ.

У СБУ розповіли, що зловмисники виготовляли для своїх "клієнтів" документи від імені кількох псевдоволонтерських організацій, які нібито займаються транспортуванням гуманітарної допомоги, а насправді учасниками "трафіку" були громадяни, які навіть не вміли кермувати автомобілем і не мали водійських прав.

"У разі виїзду за кордон вони не планували повертатися в Україну. До організації схеми причетна злочинна група одного із кримінальних авторитетів. Співробітники СБУ затримали її організатора", – ідеться в повідомленні.

Водночас в Одеській області безперешкодний виїзд без ретельної перевірки документів забезпечували посадові особи кількох контрольно-пропускних пунктів.

"Заблоковано канал незаконного перетину держкордону на підставі фіктивних посвідок представників одного з міжнародних благодійних фондів. Серед учасників оборудки були посадовці декількох контрольно-пропускних пунктів. Саме вони забезпечували ухилянтам безперешкодний виїзд за межі України без ретельної перевірки документів. Співробітники СБУ затримали двох організаторів схеми в районі пропускного пункту "Кучурган", – розповіли у СБУ.

Також було викрито ще одну злочинну групу викрито на спробі прихованого вивезення призовників власним автомобілем до Молдови та Румунії.

За даними спецслужб, у Миколаївській області незаконний транскордонний трафік було організовано завдяки підробленим документам учасників волонтерського руху і підробленим висновкам медичних установ.

У Вінницькій області схема незаконного виїзду за кордон діяла під виглядом других водіїв вантажних автомобілів. "Для цього посадовець здійснював їхнє фіктивне працевлаштування й залучав до міжнародних товарних перевезень", – розповіли у спецслужбі.

Щодо всіх викритих фактів тривають досудові розслідування для притягнення до відповідальності всіх винуватих.

Контекст:

Президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію вранці 24 лютого, після початку вторгнення російських військ в Україну.

Рада продовжувала воєнний стан уже чотири рази: у березні та квітні на місяць, у травні та серпні – на три. 15 серпня парламент продовжив воєнний стан до 21 листопада.

Воєнний стан передбачає заборону на виїзд за кордон чоловіків віком 18–60 років, окрім особливо обумовлених умов. Зокрема, виїжджати можуть чоловіки, які мають трьох або більше неповнолітніх дітей, а також моряків, але за погодженням військкомату.

16 серпня президент у відповідь на петицію із закликом зняти заборону на виїзд чоловіків заявив, що це відбудеться лише після закінчення дії воєнного стану.

Із 1 вересня в Україні планували запустити послугу "єВідрядження", яка передбачала дозвіл на виїзд за кордон чоловікам під заставу в розмірі 200 тис. грн. Таке відрядження дозволяли на сім днів. Його можна було оформити на порталі "Дія". Однак прем'єр-міністр Денис Шмигаль так і не підписав відповідних документів.