СБУ оголосила про підозру соратнику Путіна, який постачає "Кинджали" й літаки для ударів по Україні
Служба безпеки України заявила 5 жовтня, що зібрала доказову базу на Сергія Чемезова – гендиректора російської корпорації "Ростех", яка є монополістом у сфері постачання озброєнь і боєприпасів для окупаційних угруповань РФ.
За даними СБУ, Чемезов входить у коло друзів і найближчих соратників президента країни-агресора Володимира Путіна, з яким познайомився ще за часів служби в КДБ колишнього Радянського Союзу. Завдяки цьому Чемезов понад 15 років є незмінним керівником головної корпорації військово-промислового комплексу РФ, ідеться в повідомленні.
Компанії "Ростеха" виробляють до 80% військової техніки, озброєнь і боєприпасів для ведення війни проти України. Серед них – концерни "Калашников", "Уралвагонзавод", "Вертолеты России" й "Объединенная авиастроительная корпорация", які постачають окупантам танки, бойову авіацію й ракетні комплекси.
Співробітники Служби безпеки задокументувала факти передання компаніями Чемезова для міноборони Росії оптових партій такого озброєння й військової техніки, зокрема:
- винищувачів Су-30, Су-35, Су-57;
- фронтових винищувачів-бомбардувальників Су-34;
- балістичних ракет типу Х-47М "Кинджал";
- бойових гелікоптерів Ка-52 та Мі-28;
- ударних і розвідувальних дронів;
- військово-транспортних літаків Іл-76;
- танків Т-90М, Т-80БВМ і Т-72Б3М;
- бойових машин піхоти БМП-2М і БМП-3;
- реактивних систем залпового вогню "Торнадо-С" і "Торнадо-Г" і самохідних гаубиць "Мста-С".
На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки повідомили Чемезова про підозру за ч. 4 ст. 110-2 Кримінального кодексу України (фінансування дій, скоєних із метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України).
Контекст:
Країна-агресор РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли окупувала Крим і частини Донецької й Луганської областей. 24 лютого 2022 року Росія розпочала широкомасштабне вторгнення в Україну з північного, східного й південного напрямків.
У квітні сили оборони вигнали окупантів з північних областей України, восени деокупували частини Херсонської, Миколаївської та Харківської областей.
5 червня 2023 року в Міноборони України заявили, що на деяких напрямках сили оборони перейшли до наступальних дій. Пізніше були повідомлення про деокупацію населених пунктів у Донецькій і Запорізькій областях.