СБУ заявила про затримання чотирьох колаборантів, які керували російською катівнею в Херсоні
Серед затриманих – колишній заступник начальника місцевої виправної колонії, котрий під час тимчасової окупації міста підтримав російських загарбників.
"Після захоплення пенітенціарної установи він добровільно пішов на співпрацю з агресором і погодився увійти до керівного складу створеного рашистами "управління служби виконання покарань у Херсонській області". Перебуваючи на "посаді", він організовував незаконне утримання викрадених українців у камерах російської в'язниці", – ідеться в повідомленні.
У катівнях до потерпілих застосовували психологічний тиск, тортури й погрози вбивством, нагадали в СБУ. У такий спосіб загарбники намагалися придушити рух спротиву в регіоні.
Ще один фігурант – глава "відділу комунально-побутового, інтендантського і господарського забезпечення" колишньої російської в'язниці. За даними СБУ, він відповідав за продовольче забезпечення адміністрації окупаційного органу.
Ще двоє підозрюваних, за інформацією спецслужби, брали участь у каральних рейдах проти місцевих жителів, які чинили спротив загарбникам. Один із них раніше працював у Херсонському СІЗО, а після вторгнення росіян погодився на пропозицію окупантів увійти до складу "відділу охорони колонії".
Чотирьох фігурантів повідомили про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України: ч. 2 ст. 111 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану) і ч. 7 ст. 111-1 (колабораційна діяльність).
Трьом із них уже обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Контекст:
У листопаді 2022 року ЗСУ звільнили від російських окупантів частину Херсонської області разом з обласним центром. Наразі правий берег річки Дніпро контролює українська армія.
Омбудсмен України Дмитро Лубінець розповідав, що в Херсонській області росіяни застосовували такі масштаби тортур, яких не було навіть в інших окупованих ними районах. Він також повідомляв, що в одній із в'язниць була окрема камера, де тримали підлітків.
За даними Офісу генпрокурора станом на 23 грудня, на деокупованих територіях України після відходу російських військ виявили 54 місця жорстокого поводження з населенням, так званих катівень.