"Що я роблю на кораблі, який пливе не в той бік?" – Гармаш може вийти зі складу делегації у ТКГ щодо Донбасу
Член української делегації у тристоронній контактній групі щодо Донбасу, журналіст Сергій Гармаш заявив, що не відкидає свого виходу зі складу делегації через присутність на переговорах так званих громадських експертів із "ЛДНР". Про це він розповів в інтерв'ю виданню "Остров".
"Або ми починаємо дієво реагувати на порушення формату переговорів і режиму конфіденційності... Або потрібно шукати відповіді на запитання, що я роблю на кораблі, який пливе не в той бік? Тобто чи не час на вихід?" – заявив Гармаш.
Він нагадав, що вже на третьому цьогоріч онлайн-засіданні ТКГ присутні якісь "громадські експерти, що представляють незрозуміло кого". Гармаш зазначив, що їх не запрошувала жодна зі сторін тристоронньої контактної групи.
"Якщо ми погоджуємося з фактом присутності цих людей, то ми, виходить, визнаємо маріонеток Росії з ОРДЛО окремими делегаціями? Визнаємо їх повноцінною стороною переговорів?" – обурився Гармаш.
Він вважає що необхідно вимагати дотримання тристороннього формату ТКГ, як його прописано в Мінських домовленостях, або ігнорувати на ТКГ усіх, окрім офіційних представників Росії й ОБСЄ.
"У будь-якому разі суб'єктивувати маріонеток з ОРДЛО як окремі делегації я не стану. Це буде не просто плювок в обличчя всіх переселенців і патріотів, це буде зданням наших позицій, а я здавати нічого не буду. Я йшов у ТКГ, щоб відвойовувати, а не здавати", – підкреслив Гармаш.
ТКГ провела перше у 2021 році засідання 18 січня. На переговори політичної підгрупи, які проводили у форматі відеоконференції, з'явилися так звані громадські радники від "ЛНР" і "ДНР". Гармаш повідомив, що координатор підгрупи від ОБСЄ П'єр Морель на всі запитання української сторони заявив тільки, що "на переговорах не заведено порушувати питання статусу учасників". Голова української делегації в ТКГ Леонід Кравчук назвав появу "радників" спробою перетворити переговори на базар.
У 2014 році, одразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого.
Переговори щодо врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участі представників України, Франції, Німеччини та Росії. На переговорах у Мінську присутні представники бойовиків "ДНР" і "ЛНР".