Шмигаль: Понад 1 тис. ракет і дронів прилетіли в наші підстанції з початку повномасштабної війни
"Ситуація складна. Від наявності електроенергії залежить не лише світло в оселях українців, але й тепло, водопостачання, зв'язок і транспорт. Більше 1 тис. ракет та дронів прилетіло в наші підстанції з початку повномасштабної війни. Під вогнем опинилися всі теплові, гідроелектростанції та ключові підстанції, які передають енергію від генерації до споживачів", – розповів він.
Деякі підстанції російські окупанти атакували вісім разів, повідомив Шмигаль.
"Якщо обстріли продовжаться, кількість і тривалість відключень може збільшитися. Ми відновлюємо все, що можемо. Але наступні хвилі спричиняють нові руйнування. Відповідно, відключення світла – і планові, і аварійні – можуть стати частішими та довшими", – продовжив він.
За словами прем'єра, одним із напрямів роботи уряду є забезпечення імпорту якомога більшої кількості енергогенерувальних засобів.
"Уряд раніше ухвалив рішення, яке звільняє від сплати ПДВ та ввізного мита товари, що покращують енергозабезпечення. Це електрогенератори, трансформатори, акумулятори та інша апаратура для енергетики. Лише за вчорашній день, за даними митниці, в Україну завезено 8577 генераторних установок. Але ми мали скарги на труднощі щодо їх ввезення фізособами. Нібито дія рішення уряду не розповсюджується на фізичних осіб. Це не так. Кожен українець може без сплати мита та ПДВ завезти в країну необхідні йому генератори та зарядні станції. Тому приймаємо протокольне рішення про забезпечення безперешкодного митного оформлення цих товарів для фізичних осіб. Якщо хтось на митниці чинитиме перешкоди – закликаю негайно звертатися на гарячу лінію СБУ", – додав Шмигаль.
Він наголосив, що Україна зараз "на порозі нових випробувань".
"Ми мусимо пройти їх з гідністю, демонструючи єдність і взаємодопомогу", – завершив прем'єр.
Контекст:
З початку жовтня російські окупанти атакують об'єкти інфраструктури по всій Україні, зокрема Київ. Внаслідок обстрілів станом на 19 жовтня було пошкоджено приблизно 40% енергетичної інфраструктури України, але після цього були нові атаки. Через це в країні почали вводити тимчасові вимкнення світла.
Останній масований обстріл енергооб'єктів в Україні був 15 листопада. Загалом росіяни випустили 96 крилатих ракет, 75 з них збили ЗСУ. Інші пошкодили 15 об'єктів енергетичної інфраструктури України. Це була найбільша атака на енергетичну систему України від початку війни.
За даними уряду, внаслідок ракетних ударів РФ з ладу виведено майже половину української енергосистеми. Лише увечері 17 листопада без електрики було 10 млн українців, повідомив президент України Володимир Зеленський.
Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков 17 листопада визнав, що РФ завдає ударів по критичній інфраструктурі України, щоб схилити її до перемовин.
"Так само ведуть себе терористи ІДІЛ: вбивають невинних людей, аби виконали їхні вимоги, – прокоментував слова Пєскова речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко. – Заява Пєскова має відкрити очі деяким країнам, які досі вірять, що Росія прагне перемовин. Російську агресію розмовами не зупинити. Її можна зупинити лише системами ППО, танками та РСЗВ”.