Симоньян запропонувала "купити" в України окуповані території за гроші, які й так уже заморожені на Заході

Слова Симоньян стали демонстрацією того, що Путін зрозумів: він програє війну, вважає історик Желенін
Скріншот: smotrim.ru

Російська пропагандистка, головна редакторка RT Маргарита Симоньян 26 березня в ефірі програми іншого російського пропагандиста Володимира Соловйова на каналі "Россия 1" озвучила ідею "купівлі" Росією окупованих територій України за кошти російського Центробанку, заморожені на Заході. Її заява викликала хвилю обговорення – є думка, що йдеться про чергову зміну риторики російської пропаганди.

"ГОРДОН" наводить реакцію користувачів соцмереж на її висловлювання та розповідає, чому Україну "купити" не вдасться.

Симоньян, розмірковуючи про китайський "мирний план" завершення війни між Росією й Україною, назвала його "бездоганним", але сказала, що "там немає головного". Головне, на думку пропагандистки, – "з ким залишаються російські люди, які хочуть бути в Росії і на своїй землі, і з ким залишається ця земля".

Далі вона озвучила кілька фейків про снаряди зі збідненим ураном і назвала українців – жителів окупованої РФ території – "заручниками".

Ідею про "купівлю" Росією окупованих територій Симоньян нібито прочитала в західній пресі (джерело вона не озвучила). У цьому контексті вона згадала про період Руїни у XVII столітті й "Вічний мир", за яким Річ Посполита визнала окупацію Московським царством Лівобережної України й Києва, а Правобережна Україна залишалася під контролем Речі Посполитої.

Озвучивши ще кілька тез, Симоньян заявила, що в неї "ідея виникла: є ж наші $300 млрд арештованих активів ЦБ".

Вона розуміє, що Захід не поверне Росії ці заморожені активи, проте вважає, що їх "не можуть конфіскувати" – ніби це "підірве віру в долар, інвестиції і те, що із цими країнами можна працювати".

"Як це у шахах називається? Цугцванг. Якась непереборна ситуація. Я пропоную вихід: вони виплачують ці гроші за нашу купівлю тих територій, тих земель, які хочуть бути з нами. Це принципово – нам потрібні ті, хто хоче бути з нами. Нам не потрібні чужинці, Львів мені особисто не потрібний. Навіщо нам люди, які нас ненавидять? А от люди, котрі хочуть бути з нами на своїй землі, – ці гроші спрямують Україні, як за них. Водночас, щоб їм було не прикро, вони це називатимуть репараціями, а ми це називатимемо покупкою", – додала пропагандистка.

В Офісі президента раніше наголошували, що Україна не торгуватиме територіями.

"Зараз також лунають наративи: зупинімося на якийсь час, отримаємо припинення вогню, зупинимося там, де ми є зараз. А потім проведемо переговори. Це говорить Росія, її сателіти або так звані посередники, які намагаються, я не знаю, якусь свою частку успіху тут отримати, – наголосив Жовква. – Відповідь дуже чітка – посередники не потрібні для України. Потрібні лідери, країни, які на боці України. Бо Україна торгувати своїми територіями не буде, Україна їх буде лише звільняти", говорив заступник глави Офісу президента України Ігор Жовква в інтерв'ю "Крим.Реалії", яке опублікували 20 лютого.

Радник глави ОП Михайло Подоляк 28 березня наголошував у Twitter, що Україна консолідована в намірі повернути свої території в кордонах 1991 року.

"Шляхів відступу/компромісу немає, бо ми в себе вдома. Є рішучість і пам'ять про заплачену ціну. Важливо, щоб у Росії відбулася зміна еліти, а в міжнародному праві виник прецедент жорсткого покарання за агресію", – писав він.

На думку політолога і журналіста Кирила Сазонова, який служить у ЗСУ, висловлювання Симоньян – "не жарт".

"Вони промацують питання – чи можна грошима. Зберегти своє обличчя й відкупитися від нас. Зрозуміло, що Симоньян притрушена по мізках, але сама спроба кумедна. Ні, серйозно? Грошима? І вбитих повернете? І ноги відірвані теж? Ні, нелюба Симоньян та її дешевий чоловіче. Своє ми повернемо. Усе до квадратного метра. А потім буде питання ціни й компенсацій. І не лише грішми. На воєнних злочинців чекає суд і в'язниця. І це не тільки [президент РФ Володимир] Путін з [міністром оборони Сергієм] Шойгу. Пропагандисти типу тебе, чоловіка, Соловйова й інших сидітимуть на лаві підсудних", – написав він, звертаючись до пропагандистки.

Український журналіст Денис Казанський звернув увагу на зміну риторики Симоньян.

"Про жодну денацифікацію ніхто вже навіть не згадує. Тепер люди, які кричали, що в Києві сидять наркомани та нацисти, хочуть цим "нацистам" заплатити. Стадія торгу", прокоментував він.

Ексвіцепрем'єр Росії Альфред Кох, який проживає в Німеччині, теж звернув на це увагу.

"Це вже зовсім інша розмова. Як це контрастує з іще недавнім вихвалянням! Подивимося, що вони заспівають ще за кілька місяців. Вони пропонуватимуть гроші вже не за захоплені території, а за порятунок власної шкури. Але ми й шкуру здеремо і гроші заберемо. Тому що наше діло – праве. Тому ворога буде розбито й перемога буде за нами", – написав він у Facebook.

Історик Олександр Желенін у статті для журналу Republic висловив думку, що заява Симоньян свідчить про усвідомлення Путіним того факту, що війни проти України він уже не виграє.

Контекст:

За оцінкою українського уряду станом на початок 2023 року, завдані збитки Україні внаслідок війни перевищують $700 млрд. Відновлювати Україну влада має намір насамперед коштом заарештованих активів РФ, заявляв прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Зокрема, 17 млрд грн, конфіскованих у російського "Сбербанка", уже передали до фонду, з якого уряд України планує виплачувати компенсації українцям за зруйноване чи пошкоджене внаслідок бойових дій житло, говорили у "Слузі народу".

Окрім того, Генеральна Асамблея ООН 14 листопада 2022 року ухвалила резолюцію щодо необхідності притягнення РФ до відповідальності за порушення нею міжнародного права, а також про створення механізму компенсації Україні збитків, завданих російськими агресорами.