Ситуація з безпекою на Донбасі погіршується – спецпредставниця ОБСЄ Ґрау

На Донбасі підвищується загальна кількість порушень режиму припинення вогню, констатувала Грау
Фото: Операція об'єднаних сил / Joint Forces Operation / Facebook
Кількість порушень режиму припинення вогню на Донбасі зростає протягом останніх двох тижнів. Про це після зустрічі тристоронньої контактної групи (ТКГ) з урегулювання конфлікту заявила спеціальна представниця голови Організації з безпеки і співпраці у Європі (ОБСЄ) в Україні та у ТКГ Гайді Ґрау, ідеться у пресрелізі, опублікованому 8 липня на сайті ОБСЄ.

"[На Донбасі] підвищується загальна кількість порушень і погіршується ситуація безпеки на ділянках розведення сил і засобів та поблизу них", – зазначила Ґрау.

За її словами, "сторони не продемонстрували готовності до усунення зафіксованих СММ (Спеціальною моніторинговою місією.  "ГОРДОН") порушень режиму припинення вогню".

Ґрау зазначила, що учасники робочої групи з безпеки у ТКГ на засіданні 7 липня залишили на другий план "обговорення питань механізму координації, розмінування, а також розведення сил і засобів".

Згідно зі звітом СММ ОБСЄ, опублікованому 7 липня, за минулу добу місія зафіксувала 464 випадки порушення режиму припинення вогню в Донецькій і Луганській областях.

Україна і ОБСЄ під час чергового засідання ТКГ з урегулювання ситуації на Донбасі 7 липня закликали Росію до прискорення процесу підготовки до обміну полоненими, зокрема – надати до наступного засідання актуалізовані списки утримуваних осіб.

Крім того, Україна спрямувала ноти в ОБСЄ про грубі порушення режиму припинення вогню російськими збройними формуваннями і втрати на Донбасі.

Також українська делегація у ТКГ звернулася до ОБСЄ з проханням сприяти організації візиту інспекторів МАГАТЕ в ОРДЛО для перевірки стану ядерних матеріалів на кількох об'єктах.

Контекст:

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри надані Україною факти й докази.

За даними президента України Володимира Зеленського, за час конфлікту загинуло понад 14 тис. осіб.

Переговори щодо врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у ТКГ (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії.

22 липня 2020 року ТКГ погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.