"Слова вирвані з контексту". У МЗС прокоментували заяву Пристайка про відмову України від вступу до НАТО

МЗС: Посол Пристайко слушно зазначив у інтерв'ю, що перспектива членства в НАТО закріплена в Конституції України, але Україна наразі не є членом НАТО чи іншого безпекового альянсу
Фото: ЕРА
Слова посла України у Великобританії Вадима Пристайка, сказані в інтерв'ю ВВС про те, що Україна нібито готова розглянути відмову від членства в НАТО задля запобігання війні з Росією, вирвані з контексту. Про це 14 лютого у Facebook заявив речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.

"Посол Пристайко слушно зазначив у інтерв'ю, що перспектива членства в НАТО закріплена в Конституції України, але Україна наразі не є членом НАТО чи іншого безпекового альянсу. Тож ключовим для нашої країни стає питання гарантій безпеки", – ідеться в заяві МЗС.

У дипломатичному відомстві зазначили, що найкращою гарантією безпеки був би "негайний прийом України до Альянсу", адже "загрози Україні існують тут і зараз, відтак пошук відповіді на питання гарантій стає фундаментальним завданням".

У МЗС також додали, що заради миру і збереження життів своїх громадян Україна готова йти на будь-які формати діалогів із країнами та міжнародними організаціями.

Водночас, зазначили у відомстві, "жодне рішення не може бути ухвалене всупереч Конституції України".

14 лютого ВВС опублікувало інтерв'ю посла України у Великобританії Вадима Пристайка, у якому він нібито заявив, що на тлі ймовірного нового вторгнення Росії Україна може відмовитися від задекларованого в Конституції вступу до НАТО. Він також зазначив, що Україна може бути "гнучкою".

Контекст:

Навесні 2021 року Росія почала нарощувати чисельність військ поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму, пояснюючи це військовими навчаннями. Після кількох тижнів напруженості РФ частково відвела частини до місць постійної дислокації.

Наприкінці жовтня американські ЗМІ повідомили, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною. Пізніше про загрозу нового вторгнення РФ неодноразово заявляли й лідери західних країн.

У Білому домі заявили 18 січня 2022 року, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. 11 лютого, за даними The Guardian, Байден під час відеоконференції з лідерами кількох держав заявив, що РФ може напасти на Україну найближчими днями.

Водночас українська влада вважає, що західні країни перебільшують небезпеку.

24 січня після засідання РНБО, на якому розглядали зокрема питання нацбезпеки, президент України Володимир Зеленський сказав, що "все спокійно, причин для паніки немає". Секретар РНБО Олексій Данілов того ж дня заявив, що повномасштабне вторгнення Росії зараз неможливе.

Міністр оборони України Олексій Резніков наприкінці січня заявив, що, незважаючи на значне скупчення російських військ, не створено жодного ударного угруповання, необхідного для того, щоб перейти в наступ. 8 лютого він повідомив, що вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Білорусі та тимчасово окупованих територій перебуває 140 тис. військових, включно з повітряним і морським компонентом.

11 лютого низка країн, зокрема США, закликали своїх громадян терміново покинути Україну через імовірну ескалацію.

Зеленський заявив 12 лютого, що влада розуміє ризики, але, на його думку, в інформаційному просторі зараз надто багато інформації щодо ймовірного вторгнення РФ в Україну, яка провокує паніку.