Сьогодні відкривається Мюнхенська конференція з безпеки. Очікують, що Зеленський виступить першого дня
Конференція працюватиме до 19 лютого. Як зазначила "Німецька хвиля", у центрі уваги MSC буде Україна. Очікують, що її відкриє президент України Володимир Зеленський, який виступить перед учасниками за допомогою відеозв'язку й відповість на запитання.
Після Зеленського, за інформацією мовника, заплановано промови канцлера Німеччини Олафа Шольца і президента Франції Еммануеля Макрона. Як зазначила "Німецька хвиля", у цьому новизна – раніше політичні "важкоатлети" виступали в суботу, останнього дня роботи конференції.
У порядку денному, опублікованому на сайті заходу, імені Зеленського не згадують, але о 13.45 за місцевим часом (14.45 за Києвом) заплановано виступ українського високопосадовця, а потім – Шольца й Макрона.
На конференцію вирушить найбільша за час її історії українська делегація, зазначає ЗМІ. Зокрема, особисто в Мюнхені Україну представлятимуть міністри закордонних справ і оборони – Дмитро Кулеба й Олексій Резніков.
Представників російської влади на конференції не буде. Раніше урядову делегацію РФ очолював глава МЗС Сергій Лавров, але, як сказав глава MSC Крістоф Гойсґен, конференція не має стати майданчиком для російської пропаганди. Офіційна позиція Москви не демонструє її готовності до переговорів, наголосив він, повідомляє "Німецька хвиля".
Росію цьогоріч представлятимуть опозиціонери – на захід запрошено, зокрема, Гаррі Каспарова, Михайла Ходорковського, Дмитра Гудкова, Юлію Навальну й Жанну Нємцову. Дискусію про майбутнє РФ заплановано на пізній вечір суботи.
Контекст:
Рік тому Зеленський брав участь у конференції особисто. У своїй промові, озвученій 19 лютого, менше ніж за тиждень до початку повномасштабного вторгнення РФ, він закликав до превентивних санкцій проти Росії.
"Що ще ми можемо зробити зараз? Продовжити дієво підтримувати Україну, її обороноздатність. Надати Україні чітку європейську перспективу, наявні для країн-кандидатів інструменти підтримки, чіткі й осяжні часові межі вступу в Альянс. Підтримати трансформації в нашій країні. Створити для України фонд стійкості та відновлення, програму лендлізу, [забезпечити] постачання новітніх озброєнь, техніки, обладнання для нашої армії – армії, яка захищає всю Європу. Виробити ефективний пакет превентивних санкцій для стримування агресії. Гарантувати енергетичну безпеку України, забезпечити її інтеграцію в енергетичний ринок ЄС, коли Nord Stream 2 використовується як зброя", – говорив він.