Спецпризначенці РФ зняли себе на коптер в Ізюмі. ЗМІ змогли розпізнати кількох окупантів
Відео із квадрокоптера проєкту передав благодійний фонд "Повернись живим". Один з авторів розслідування Максим Опанасенко зазначив у своєму Facebook, що коптер "приземлили" українські військовослужбовці. У ньому виявилася вціліла карта пам'яті, за відео з якої журналісти і змогли ідентифікувати позиції окупантів.
Журналісти порівняли зняті кадри зі знімками на Google Maps і визначили, що власники коптера облаштувалися на Ізюмському приладобудівному заводі.
На іншому відео знято побите снарядами поле – схожі знімки публікував супутниковий сервіс Maxar, демонструючи світлини території села Довгеньке Харківської області. Як визначили журналісти, окупанти свої кадри зняли на території між Довгеньким та селом Сулигівка.
Також на відео окупанти зняли і самих себе. Журналісти змогли ідентифікувати деяких із них, порівнявши кадри відео із фотографіями в соцмережах.
Перший із розпізнаних окупантів – 21-річний Семен Могильний із Черкеська. У дитинстві він був членом місцевої козачої організації, пізніше – юнармії. Восени 2019 року він розпочав службу в армії.
Журналісти знайшли його фотографії від лютого 2020 року на шикуванні марш-кидка ПДВ. Знімок було зроблено у підмосковському місті Кубинка, де дислокується 45-та окрема бригада спеціального призначення. Як зазначають журналісти, ця бригада вважається елітною, її військовослужбовці брали участь в обох грузинських війнах, захопленні Криму, а також у придушенні цьогорічних протестів у Казахстані.
Другий розпізнаний військовослужбовець РФ – Максим Зенін із міста Апатити Мурманської області. Журналісти також знайшли сторінку у "ВКонтакте" його дружини Анастасії, яку додано у групу 45-ї окремої бригади спецпризначення, завдяки цьому вдалося визначити, у якому підрозділі служить її чоловік.
Третій з окупантів – Олександр Комов із Воронежа. Він видалив майже всі свої сторінки в соцмережах, але журналістам вдалося знайти його стару сторінку в Instagram та акаунти його рідних. Багато знімків сім'ї Комова було зроблено біля храму збройних сил РФ у Кубинці, де дислокується 45-та окрема бригада спеціального призначення.
Ще двох окупантів із відео журналістам упізнати не вдалося. Проєкт Bihus.Info закликав писати їм на пошту, якщо хтось із глядачів зможе їх ідентифікувати.
Контекст:
Російські війська перебувають на території Харківської області від початку відкритого вторгнення РФ в Україну 24 лютого. Обласний центр та інші населені пункти регіону постійно зазнають артилерійських обстрілів та авіаударів.
За даними голови Харківської ОДА станом на 29 травня, загарбники окупували майже 31% території регіону. Окупанти намагалися захопити Харків, проте їм це не вдалося.