Спроби Росії блокувати українські порти наразять на небезпеку Чорноморський флот РФ – британська розвідка

Новим спробам РФ блокувати порти в Чорному морі загрожуватимуть українські безпілотники і крилаті ракети, вважають у розвідці
Фото: EPA (архів)
Влада країни-агресора Росії вже давно ухвалила рішення не продовжувати терміну дії Чорноморської зернової ініціативи, оскільки, на їхню думку, вона перестала відповідати їхнім інтересам. Аналіз причин і наслідків відмови РФ від угоди, підготовлений британською розвідкою, опублікувало 20 липня міноборони Великобританії у Twitter.

У розвідці зазначили, що рішення Росії не продовжувати дії ініціативи фактично анулювало угоду про безпеку, яка, незважаючи на війну, гарантувала безпечний прохід суден, які експортують українське зерно.

Справжні причини, ідеться в повідомленні, Росія замаскувала дезінформацією, оголосивши, що вихід з угоди пов'язаний із тим, що цивільні судна нібито наражаються на небезпеку через українські міни і що Київ нібито використовував "зерновий коридор" із військовою метою. Жодних доказів для цього, наголошують у розвідці, надано не було.

Тепер Росія прагне зупинити будь-яке торговельне судноплавство з українських портів і, зокрема, заявила, що вважатиме всі судна, які наближаються до України, такими, що везуть зброю, наголошують у повідомленні.

"Російський Чорноморський флот, імовірно, тепер відіграватиме активнішу роль у підриві продовження будь-якої торгівлі. Однак операціям із блокування ЧФ загрожуватиме небезпека з боку українських безпілотних надводних кораблів і крилатих ракет берегової оборони", – прогнозують у відомстві.

Контекст:

Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

22 липня 2022 року в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів – Одеса, Чорноморськ й Південний. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Угода набула чинності 1 серпня. "Зернову угоду" кілька разів продовжували, востаннє – до 18 липня 2023 року.

17 липня у Кремлі заявили, що "фактично чорноморські домовленості припинили свою дію", але РФ готова повернутися до "зернової угоди", якщо буде виконано домовленості щодо інтересів Росії. У представництві РФ при ООН поінформували, що рішення Росії про вихід із "зернової угоди" остаточне.

Водночас президент Туреччини Реджеп Ердоган 17 липня висловив думку, що президент РФ Володимир Путін хотів би продовжити роботу "зернової угоди". Він наголосив, що обговорить питання продовження ініціативи на зустрічі з Путіним.

Генсек ООН Антоніу Гутерріш заявив 17 липня, що надіслав Путіну лист із новою пропозицією, щоб продовжити дію Чорноморської зернової ініціативи.

Президент України Володимир Зеленський у своєму вечірньому зверненні 17 липня повідомив, що надіслав Гутеррішу й Ердогану листи із пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди" без РФ.