США підняли в повітря рідкісні літаки-розвідники для контролю за російською ядерною зброєю
США, за даними сервісу Flightradar24, 24 вересня піднімали в небо одні з найрідкісніших літаків своїх ВПС – розвідники RC-135S Cobra Ball, спроєктовані для контролю за стратегічною ядерною зброєю СРСР, а згодом – Росії.
Таких літаків лише три, і їх усі, за даними сервісу, піднімали в повітря. Один летів із центру США в бік південних штатів, два інші патрулювали повітряний простір над Аляскою неподалік кордону з Росією. Наразі жодного з літаків-розвідників Flightradar24 не відстежує – це свідчить про те, що всі вони, мабуть, перебувають на землі.
Востаннє ці літаки піднімали в повітря наприкінці квітня 2022 року, коли Росія проводила випробування своєї МБР "Сармат" із космодрому Плесецьк в Архангельській області, писало американське видання The Drive. Повідомляли, що в бік Аляски тоді вилітало два такі літаки, які відслідковували результати влучань ракетної головної частини, яка розділяється, з блоками індивідуального наведення на полігоні Кура на Камчатці.
RC-135S Cobra Ball здатні виявити й супроводжувати ракету на ділянці траєкторії протяжністю 450–500 км. Крім того, з високою точністю вони визначають момент вимкнення ракетного двигуна, а ще з точністю до 100 м можуть розрахувати точки старту і падіння. На борту літаків серії RC-135, крім льотного екіпажу, може працювати 25–30 операторів.
Контекст:
21 вересня Путін у своєму зверненні заявив про готовність застосувати ядерну зброю в разі загрози територіальній цілісності Росії. За його словами, країни Заходу влаштували "ядерний шантаж" щодо РФ. У цьому самому зверненні Путін сказав, що Росія підтримає "референдуми" про входження окупованих територій України до складу РФ і визнає їхні результати.
Лавров сказав, що ядерна доктрина РФ після псевдореферендумів поширюватиметься і на окуповані нею території.
Говорячи про можливість ядерного удару, президент України Володимир Зеленський заявив, що не вірить у те, що РФ застосує ядерну зброю. Водночас президент зазначив, що "не можна заглянути Путіну в голову", тож ризики, що ядерного удару можуть завдати, є. Головне управління розвідки Міноборони України не відкинуло застосування Росією ядерної зброї. У відомстві наголосили, що такі дії зможуть мати наслідки і для інших країн.
22 вересня The Washington Post повідомило: між адміністрацією президента США Джо Байдена і владою Росії триває листування, у якому російську сторону попередили про наслідки в разі застосування ядерної зброї у війні проти України. Цю інформацію підтвердив пізніше радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван.