Сурков визначає внутрішню політику адміністрації сепаратистів на Донбасі і вирішує, хто яку посаду обійматиме
Помічник президента Росії Владислав Сурков контролює ситуацію на окупованих територіях сходу України за допомогою спеціально відібраних довірених осіб, які регулярно доповідають йому про стан справ, розповіли агентству Reuters троє колишніх лідерів бойовиків.
Помічник президента Росії Владислав Сурков визначає внутрішню політику адміністрації сепаратистів на Донбасі і вирішує, хто яку посаду в ній обійматиме, розповіли Reuters троє колишніх лідерів бойовиків.
За словами співрозмовників агентства, він контролює ситуацію на окупованих територіях за допомогою спеціально відібраних довірених осіб, які регулярно доповідають йому про стан справ, а також використовував помічників для організації на тимчасово не підконтрольних Україні районах Донецької і Луганської областей "виборів" і працював над створенням структур влади, які зважають на бажання Москви.
Один із лідерів донецьких бойовиків, який виїхав з окупованої території, Олексій Александров зазначив, що будь-який дзвінок із Москви "розцінювали як дзвінок із канцелярії самого Господа Бога і не обговорювали". За його словами, указівки виконували негайно. Двоє інших сепаратистів, які відмовилися бути названими, підтвердили цю інформацію.
Агентство пише, що і сам Сурков, і прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков не відповіли на запити журналістів, в Адміністрації Президента України Петра Порошенка від коментарів також відмовилися.
Reuters зазначає, що підтвердити слова колишніх лідерів сепаратистів не вдалося, але їхні слова перегукуються між собою. Агентство пише, що головні відомості і дати збігаються з інформацією про Суркова, які є у відкритих джерелах.
За словами співрозмовників Reuters, російська влада поступово змусила піти більшість організаторів сепаратистського руху на Донбасі, погрожуючи їм смертю і позбавленням волі.
Вони розповіли, що Сурков зіграв головну роль у призначенні Олександра Захарченка ватажком так званої "Донецької народної республіки". Наголошують, що лідери сепаратистів готували його до посади "міністра оборони "ДНР", однак після його зустрічі з Сурковим у Кремлі у 2014 році з офісу останнього надійшла пропозиція призначити бойовика на головну посаду. Таке рішення було пов'язане з припущенням, що Захарченка легко контролювати, сказало одне з трьох джерел агентства.
Александров розповів, що на "виборах", які пройшли на окупованій території у листопаді 2014 року, для допомоги Захарченку в передвиборчій кампанії у Донецьк приїжджала команда росіян, які працювали на Суркова. Бойовик розповів, що члени команди не називали нікому в Донецьку своїх справжніх імен, використовуючи замість них позивні, але те, що працювали на помічника президента РФ Володимира Путіна, не приховували.
Reuters пише, що п'ять джерел підтвердили агентству, що Сурков регулярно зустрічається з лідерами сепаратистів, як на окупованій території, так і в Росії.
Бойові дії на сході країни почалися у квітні 2014 року. Проросійським бойовикам, які окупували частину Донбасу, протистоїть українська армія.
У травні 2014 року угруповання "ДНР" і "ЛНР" провели "референдуми" про незалежність, але їх результатів не визнала навіть Росія, яка підтримує бойовиків на Донбасі.
За даними російських ЗМІ, Сурков є одним із кураторів політики Кремля щодо України. У листопаді 2015 року Захарченко відкрито заявив, що Сурков надавав йому підтримку.
24 жовтня 2016 року українська хакерська група "Кіберхунта" заявила, що зламала електронну поштову скриньку Суркова і дістала повний доступ до листування неофіційного куратора "українського питання" в Кремлі.
Хакери виклали у відкритий доступ першу частину листів – матеріали 2013–2014 років. Перший лист зі зламаної пошти адміністратора датовано 24 вересня 2013 року, останній – 25 листопада 2014 року, коли йшла активна фаза впровадження і розгортання кремлівського проекту "Новоросія". Загалом у відкритому доступі 2410 листів.
Згідно з одним із листів Суркова, Росія планувала фінансувати "силові структури, молодь і пенсійний фонд" контрольованої "ДНР" і "ЛНР" території аж до 2017 року.