Світ має об'єднатися для запобігання катастрофі – Шмигаль про мінування ЗАЕС
"Увесь світ має об'єднатися для запобігання катастрофі. Розраховуємо на підтримку партнерів, щоб якнайшвидше зупинити агресора", – написав Шмигаль за результатами зустрічі.
На зустрічі з амбасадоркою він також обговорив подальші кроки щодо посилення економічної та військової стійкості України й підготовку до опалювального сезону. Як заявив прем'єр, Україна розраховує на "сприяння партнерів у закупівлі додаткових об'ємів газу".
Контекст:
Запорізька АЕС працює під контролем російських військових із 4 березня, вони призначили військового начальника, із яким професійний персонал атомної станції з управління енергоблоками має погоджувати всі свої дії.
Узбережжя Каховського водосховища, поряд із яким розташована АЕС, окупанти замінували, попередив "Енергоатом" 10 березня. 11 березня "Енергоатом" повідомив, що російські військові використовують АЕС як військову базу. Персоналу ЗАЕС окупанти заявили, що тепер станція "належить "Росатому".
У липні в "Енергоатомі" зазначили, що окупанти й далі завозять на територію ЗАЕС військову техніку, зокрема ракетні комплекси, із яких обстрілюють міста на іншому березі Дніпра. А 21 липня "Енергоатом" повідомив, що окупанти розмістили техніку, зброю та боєприпаси в машинному залі енергоблока ЗАЕС.
5 серпня окупанти двічі за день обстріляли Запорізьку АЕС – спочатку з артилерії, а потім із РСЗВ, повідомляли в компанії "Енергоатом". Після ударів на Запорізькій АЕС від'єднали від енергосистеми та перевели в резерв 4-й енергоблок. За оцінкою "Енергоатому", окупанти провокаційними обстрілами намагаються домогтися знеструмлення станції.
Увечері 6 серпня окупанти обстріляли майданчик ЗАЕС поряд зі сховищем відпрацьованого ядерного палива, поранено одну людину, повідомили в "Енергоатомі".
8 серпня "Енергоатом" попередив, що на Запорізькій АЕС є ризик витоку водню та розпилення радіоактивних речовин.
Президент України Володимир Зеленський закликав ввести нові санкції проти Росії за створення такої глобальної загрози.