"Світ непередбачуваний". Данілов припустив вступ України в НАТО до завершення війни з РФ

Данілов не бачить перешкод для вступу України в НАТО
Фото: rnbo.gov.ua
Вступ України в НАТО можливий і до закінчення розв'язаної Росією війни. Однак рішення залежить від того, як працюватиме дипломатія та чи почують країни Альянсу аргументи України. Про це секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов розповів 20 квітня у коментарі "24 каналу".

Щоб шлях України до Альянсу був найкоротшим, потрібна згода країн – членів НАТО, пояснив секретар РНБО.

"Ми сьогодні не бачимо перешкод, щоб уже стати членами Альянсу. Це не така складна ситуація. Це більш політичне рішення. Але треба розуміти, що для цього має бути згода провідних країн Альянсу. Тоді усе це закрутиться набагато швидше. Ми занадто довго із цим зволікали", – заявив він.

Данілов підкреслив, що у лютому 2022 року весь світ прогнозував поразку України, проте українці довели, що переможуть. За аналогією із цим він припустив вступ України в НАТО ще до завершення війни з Росією – усупереч прогнозам скептиків.

"Як ви бачите, світ помилявся. Я б хотів, щоб так само відбулося і тут, щоб ми отримали членство в Альянсі якомога швидше. Я не виключаю, що це може відбутися в будь-який момент. Світ зараз непередбачуваний", – заявив секретар РНБО.

На його думку, всі цивілізовані країни мають входити в Північноатлантачний союз і Україна вже на цьому шляху.

"Ми б дуже хотіли, щоб ті гарантії безпеки, які до вступу отримали Фінляндія та Швеція про недоторканість своїх кордонів, мала й Україна. Застосування п'ятої статті, яка є в цьому Альянсі", – наголосив секретар РНБО.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ в Альянс зафіксовано у Конституції України.

2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна здобула статус партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.

30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.

Столтенберг заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу. 20 квітня у Києві він наголосив, що майбутнє України  в НАТО і всі члени Альянсу із цим згодні. Зеленський після зустрічі з генсеком Альянсу заявив, що "немає жодного об'єктивного бар'єра, який перешкоджав би ухваленню політичних рішень про запрошення України в НАТО".

Зеленський 20 квітня у вечірньому відеозверненні заявив, що "ані більшість українців, ані більшість європейців, ані більшість жителів усього простору НАТО не зрозуміють лідерів Альянсу, якщо на саміті [НАТО] у Вільнюсі не прозвучить заслужене політичне запрошення для України до Альянсу".

Саміт НАТО відбудеться у Вільнюсі 11–12 липня. У ньому візьме участь приблизно 40 делегацій країн членів і партнерів Альянсу. Зеленського запросили на саміт, повідомляв Столтенберг.