Тейшейра почав зливати таємні дані США протягом перших 48 години після вторгнення РФ. Про відступ окупантів від Києва він повідомив раніше, ніж про це заявила Росія – NYT
Військовослужбовець Національної гвардії ВПС Джек Тейшейра, якого звинувачують у витоку таємних документів Пентагону, почав розміщувати американські розвідувальні дані одразу після вторгнення в Україну. Їх могло читати більше користувачів, ніж прогнозували раніше, пише 22 квітня The New York Times.
Видання з'ясувало, що користувач платформи Discord, акаунт якого повністю збігається із профілем Джека Тейшейри (NYT верифікувала його за низкою ознак), наприкінці лютого 2022 року почав публікувати таємну інформацію в чаті, у якому було приблизно 600 учасників.
Видання зазначає, що у ЗМІ про цю групу раніше не повідомляли, і невідомо, чи знає про серію публікацій у ній влада США – справу проти військовослужбовця порушили через публікації у закритому чаті Discord, у якому було приблизно 50 осіб. Про велику чат-групу NYT стало відомо від одного з користувачів Discоrd.
Як зазначає газета, на відміну від закритого чату, до цієї спільноти можна було дістати доступ зокрема через посилання на YouTube.
Перша публікація відомостей про війну в Україні в цій групі, повідомляє NYT, з'явилася менше ніж за 48 годин після повномасштабного вторгнення РФ, тобто не пізніше ніж 26 лютого 2022 року, а закінчив Тейшейра публікувати зливи в цьому чаті 19 березня 2023 року.
У першому повідомленні Тейшейра сповістив, що бачив таємний звіт Пентагону, у якому було вказано, що "третину сил (імовірно, російських. – "ГОРДОН") використовували для вторгнення".
27 березня 2022 року, розповідає NYT, Тейшейра, посилаючись на дані Агентства національної безпеки США, поділився таємною інформацією про виведення російських військ із передмість Києва, назвавши це "великими новинами".
Він написав, що можливе заплановане відведення російських військ "на захід від Києва й з інших місць". За два дні російські офіційні особи оголосили, що виходять із Київської області в межах "жесту доброї волі".
Газета пише, що у своїх постах Тейшейра, зокрема, повідомляв про втрати з обох боків конфлікту, діяльність російських спецслужб і допомогу, яку надають Україні. Користувач стверджував, що розміщує інформацію Агентства національної безпеки, Центрального розвідувального управління й інших спецслужб.
Тейшейра також стверджував у чаті, що активно прочісував таємні комп'ютерні мережі у пошуках матеріалів про війну в Україні.
Членам групи Discord, котрі сумнівалися в правдоподібності інформації, яку публікував Тейшейра, він відповідав, що має дані із закритих джерел, пояснюючи це "привілеями бути в розвідувальному підрозділі ВПС США".
Він також зазначав, що "робота, яку він виконує", дає йому рівень доступу до інформації вищий, ніж у більшості розвідників. Автор постів стверджував, що має доступ до розвідданих від американських партнерів. NYT вважає, що так він, імовірно, хотів справити враження на інших користувачів.
Повідомлення, переглянуті The New York Times, є докладними письмовими звітами про самі таємні документи й указують, із якого вони розвідувального агентства. Відтоді їх видалили із групи чату.
Контекст:
6 квітня The New York Times повідомила, що в соцмережах поширюють таємні військові документи США місячної давнини. Пентагон розслідує джерело публікації.
У злитих документах, зокрема, відображено оперативні звіти й оцінки можливостей української армії станом на 1 березня, графіки постачання зброї, ідеться у статті NYT. Водночас співрозмовники ЗМІ наголошували, що частина документів здається достовірною, а частину даних – спотворено.
За даними The Washington Post, серед злитих документів були й такі, що містять інформацію про можливе військове співробітництво Росії з Туреччиною та Єгиптом.
У міністерстві оборони США й далі оцінюють масштаби витоку, але впевнені, що публічною стала "дуже чутлива, таємна" інформація, розповіли у Пентагоні. Міністр оборони США Ллойд Остін пообіцяв знайти джерело витоку таємних документів.
Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що у злитих документах є правдива та неправдива інформація, водночас та, яка була правдивою, уже не є актуальною. На його думку, витік був навмисною спробою Росії посіяти розбрат між союзниками України.
13 квітня The New York Times написала, що підозрюваний у зливі таємної інформації – 21-річний військовослужбовець розвідувального крила Національної повітряної гвардії штату Массачусетс Джек Тейшейра. Того самого дня його затримало ФБР.
14 квітня Тейшейрі в суді Бостона висунули обвинувачення за двома пунктами: несанкціоноване зберігання й передавання інформації про національну оборону та несанкціоноване видалення і зберігання таємних документів або матеріалів.