Трамп водить українців за носа й робить Путіну великий стратегічний подарунок – The Atlantic

Трамп дав Путіну шанс завоювати більше території України, пише видання
Фото: EPA

Будь-яка допомога, котру надасть Україні президент США Дональд Трамп, здається менш вирішальною, ніж перешкоди, які він же їй створює. Про це йдеться в колонці професора стратегічних досліджень Філліпса О'Браєна, опублікованій у The Atlantic 22 липня.

Час від часу Трамп надсилає Україні обнадійливі сигнали, незважаючи на свою давню позитивну позицію щодо нелегітимного президента країни-агресора РФ Володимира Путіна. Наприклад, він дозволив перекидання кількох американських протиракетних систем Patriot через Німеччину – крок, який зміцнить протиповітряну оборону України.

Однак іншим своїм рішенням Трамп дав Путіну решту літа, щоб той продовжив бомбардування українських міст, пише автор.

Він зазначає, що адміністрація попереднього президента США Джо Байдена передала Україні зброю, не розраховуючи на оплату. Україна, якій постачання потрібні для продовження боротьби, не має іншого вибору, окрім як і далі шукати прихильності Білого дому. "Але Трамп, схоже, просто водить українців за носа. Озброєння, яке він планує передати, буде замало для перемоги українців", – ідеться в публікації.

От уже кілька місяців Росія уникає будь-яких реальних переговорів з Україною й посилює бомбардування українських міст. У відповідь на це Трамп регулярно засуджує дії Путіна, але сам рішуче відмовляється робити будь-які конкретні кроки для того, щоб змусити його припинити війну.

Автор нагадує, що тоді як Росія запускала дедалі більшу кількість ракет і безпілотників по українських містах, багато хто в Конгресі хотів запровадити вторинні санкції, котрі фактично завадили б іншим країнам вести бізнес із Росією. Ці заходи додали у двопартійний законопроєкт, який запропонували сенатори Ліндсі Грем і Річард Блюменталь, а також понад 80 інших членів Конгресу.

Але замість того щоб рішуче виступити проти Путіна, Трамп висунув свій 50-денний ультиматум, котрий може навіть не бути ультиматумом, якщо зрештою Трамп відмовиться від своєї погрози ввести жорсткі мита проти Росії. У РФ вважають, що Трамп робить Путіну великий стратегічний подарунок, ідеться в публікації. Автор зазначає, що Трамп відмовився вводити нові санкції після своєї інавгурації в січні, а постачальники знайшли способи обійти наявні, і Росія тепер може виробляти більше ракет.

Якщо Трамп дійсно планує посилити тиск на Росію після закінчення 50-денного пільгового періоду, він, по суті, дає Путіну привід поставити перед собою мету завоювати якнайбільше територій, перш ніж розпочинати мирні переговори, зазначає О'Браєн.

Навіть якщо Україна дістане доступ до більшої оборонної вогневої міці, країна майже напевно не зможе збивати всі повітряні цілі під час атак такого масштабу, і кількість жертв серед українців, імовірно, зростатиме, ідеться у статті.

Контекст:

Трамп 15 липня заявив, що "дуже розчарований" діями Путіна. Глава Білого дому пригрозив, що, якщо Москва не погодиться на переговори протягом 50 днів, США запровадять мита. "Ми введемо дуже жорсткі тарифи, приблизно 100%, ви називаєте їх вторинними тарифами", – сказав Трамп.

Представник Білого дому пояснив CNN, як будуть працювати мита і "вторинні мита" для Росії. Як зазначили в Білому домі, Трамп мав на увазі 100-відсоткові мита для Росії та вторинні санкції щодо інших країн, котрі купують російську нафту. США ведуть дуже обмежену торгівлю з Росією, тому вторинні санкції можуть виявитися найболіснішими.

15 липня на брифінгу Трамп заявив, що не вважає, що 50 днів, які він дав Путіну на укладання угоди про мир в Україні, – це дуже тривалий строк. Президент України Володимир Зеленський зазначив, що це багато, адже кожен день для України є "страшним".