"Це не сафарі, де РФ може вбивати та знищувати все підряд". Кулеба прокоментував застосування ЗСУ безпілотників Bayraktar на Донбасі

Українські військові вперше застосували Bayraktar на Донбасі у жовтні
Фото: mil.gov.ua
Україна була змушена застосувати безпілотник Bayraktar у зоні операції Об'єднаних сил у відповідь на порушення Росією Мінських угод. Про це в інтерв'ю німецькому виданню Zeit, яке вийшло 27 листопада, заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Він повідомив, що Росія доправила на лінію фронту важке озброєння, 120-мм гаубицю, вбивши одного українського солдата, поранивши ще одного та зруйнувавши цивільну інфраструктуру. Міністр наголосив, що "це явне порушення Мінських угод, а не використання дрона".

Кулеба нагадав, що гаубиця – важка артилерійська зброя, заборонена Мінськими угодами. Також він зазначив, що український безпілотник не перетнув лінії розмежування.

Міністр звернув увагу на те, що Росія на Донбасі також використовує безпілотники, і це "нікого не хвилює". За його словами, це "не криваве сафарі, де росіяни можуть порушити Мінські угоди, вбивати та знищувати все підряд за своїм бажанням", а Україну "засудять, якщо ми їм завадимо".

Кулеба зазначив, що Україна дотримувалася всіх правил ОБСЄ, реалізувала всі погоджені заходи щодо деескалації, виконала всі вимоги до того, як застосувати дрон, не порушивши Мінських угод. Міністр заявив, що у разі нападу Україна захищатиметься.

Контекст:

Bayraktar TB2 це ударний оперативно-тактичний середньовисотний БПЛА із тривалістю польоту понад 12 годин. Bayraktar TB2 може вести розвідувальні дії та уражати цілі високоточними ракетами та бомбами, оскільки здатний піднімати у повітря вантаж до 55 кг.

На початку вересня 2021 року головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомляв, що на озброєнні української армії є два комплекси Bayraktar 12 літальних апаратів. Ще чотири такі комплекси планують придбати у 20212022 роках.

26 жовтня ЗСУ вперше застосували ударний турецький безпілотник Bayraktar для боротьби з артилерією бойовиків на Донбасі. Такі безпілотники є на бойовому чергуванні ще з весни 2021 року, повідомляв командувач Об'єднаних сил ЗСУ Сергій Наєв.

У Генштабі ЗСУ зазначили, що використати Bayraktar наказав головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний "із метою примусу ворога до припинення вогню". "Безпілотний літальний апарат не перетинав лінії зіткнення і керованою бомбою знищив одну гармату з розрахунком російсько-окупаційних військ. Після цього обстріли українських позицій припинилися", – пояснили у Генштабі.

У Кремлі вважають, що постачання Україні Туреччиною безпілотників Bayraktar може "призвести до дестабілізації" на лінії розмежування на Донбасі. Глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив, що Туреччину тут немає за що звинувачувати.

Німеччина висловила занепокоєння збільшенням інтенсивності бойових дій на Донбасі, а також повідомленням про застосування ЗСУ ударного безпілотника Bayraktar. До позиції Німеччини приєдналася Франція.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що перед тим як застосувати ударний безпілотник Bayraktar на Донбасі, українські військовослужбовці виконали всі процедури комунікації з ОБСЄ. Він наголосив, що Україна нічого не порушила і застосувала право на самозахист. "На місці партнерів я був би насамперед занепокоєний тим, що гаубиця, яка заборонена Мінськими домовленостями, знаходилася там, де вона не повинна була знаходитися", – наголосив глава МЗС України.

Президент Володимир Зеленський 29 жовтня сказав, що Україна захищала свою територію та діяла згідно з домовленостями про режим припинення вогню.

Посольство США в Україні наголосило, що риторика Росії сприяє ескалації на Донбасі.