"Це сироп від кашлю, коли потрібна вакцина проти COVID-19". Зеленський заявив, що правила світової безпеки, ухвалені десятки років тому, більше не працюють

Зеленський: Архітектура світової безпеки крихка
Фото: EPA
Архітектура світової безпеки стала крихкою, і правила, ухвлені багато років тому, уже не працюють. Про це заявив президент України Володимир Зеленський під час виступу на Мюнхенській конференції з безпеки 19 лютого, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

"Я тільки хочу переконатися, що ми з вами читали одні й ті ж книги й однаково розуміємо відповідь на запитання: "Як так сталося, що у ХХІ столітті в Європі знову йде війна і гинуть люди? Чому вона триває довше, ніж Друга світова війна? Як ми дійшли до найбільшої безпекової кризи після холодної війни?" Для мене як президента країни, що втратила частину своїх територій, тисячі людей і біля кордонів якої стоять 150 тис. російських військових, техніка і важке озброєння, – для мене відповідь очевидна: архітектура світової безпеки крихка, потребує оновлення. Правила, які світ погодив десятки років тому, більше не працюють. Не встигають за новими загрозами, не дієві для їх подолання. Це сироп від кашлю, коли потрібна вакцина проти коронавірусу", – заявив він.

За словами президента, система світової безпеки дає збій через різні речі: "егоїзм, самовпевненість, безвідповідальність держав на глобальному рівні".

Контекст:

Мюнхенську конференцію проводять щорічно з лютого 1963 року. Форум збирає у Німеччині представників світової політичної еліти, він є найбільшим у світі майданчиком, на якому обговорюють питання глобальної безпеки.

У 2022 році конференцію проводять у Мюнхені з 18-го до 20 лютого, у зв'язку з протиепідемічними заходами кількість гостей та представників ЗМІ обмежена, зазначено на сайті заходу.

ЗМІ повідомляли, що США на тлі загрози вторгнення РФ в Україну відмовляли Зеленського від поїздки до Мюнхена.

США, НАТО та Україна неодноразово заявляли про нарощування російських військ поблизу українського кордону. Штати й Альянс закликали Росію до деескалації напруженості на кордоні України.

У Білому домі проінформували 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.

Міністр оборони України Олексій Резніков 6 лютого заявив, що ймовірність значної ескалації з боку Росії оцінюють як низьку. 8 лютого він повідомив, що вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Білорусі та тимчасово окупованих територій перебуває 140 тис. військових, включно з повітряним і морським компонентом. 14 лютого Резніков зазначив, що РФ не створила жодного ударного угруповання поблизу кордону з Україною.

Президент США Джо Байден 17 лютого у коментарі CNN заявив, що ризики вторгнення РФ в Україну, незважаючи на заяви росіян про відведення військ, зберігаються і напад може статися протягом кількох найближчих днів.

Того самого дня різко загострилася ситуація на Донбасі. За інформацією штабу операції Об'єднаних сил, обстріляли 30 населених пунктів на підконтрольних Україні територіях, водночас під удар потрапили дитячий садочок і кілька шкіл, де в цей час перебували діти. Постраждали двоє військових і п'ятеро цивільних.

18 лютого обстріли на Донбасі тривали.

На цьому тлі бойовики "ЛНР" і "ДНР" оголосили про евакуацію населення ОРЛО та ОРДО до Росії. Ватажок бойовиків "ЛНР" Леонід Пасічник, заяву якого опублікували ЗМІ бойовиків, зокрема, стверджує, що Збройні сили України сформували "велике ударне угруповання" і нібито планують "глибокий прорив" в ОРЛО.

Пізніше з'ясували, що глави терористичних угруповань записали свої термінові звернення про евакуацію жителів ОРДЛО, опубліковані 18 лютого, щонайменше за дві доби до цього.

Журналісти звернули увагу, що 2008 року за кілька днів до вторгнення до Грузії Росія евакуювала населення Південної Осетії так само, як це відбувається на Донбасі 2022 року.