Цього тижня у Лондоні відбудеться міжнародна конференція з відновлення України. Вона збере представників 61 країни
Україна і Британія проведуть її спільно, конференція стане продовженням циклу заходів, останній із яких відбувся у швейцарському Лугано, ідеться в повідомленні.
Британський уряд у пресрелізі, який опублікували 18 червня, поінформував, що заплановано приїзд понад 1 тис. гостей із 61 країни на конференцію в Лондон. Ідеться про високопоставлених осіб, представників неурядових організацій і сотні бізнесменів.
"Дводенний саміт стане найбільшою міжнародною конференцією, яку Великобританія приймає цього року", – повідомляють у релізі.
Відкриватиме конференцію прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, президент України Володимир Зеленський виступить за допомогою відеозв'язку.
Також на відкритті заплановано виступи глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн і держсекретаря США Ентоні Блінкена. Окрім того, на конференції виступить прем'єр Британії Ріші Сунак.
Згідно з релізом, він говоритиме про інновації й оголосить про запуск фонду InnovateUkraine Green Energy Challenge Fund (Британія пожертвує у фонд £10 млн). Фонд стимулюватиме розроблення доступних енергетичних проєктів із низьким використанням вуглецю.
Як сказав Шмигаль на засіданні уряду 19 червня, мета України на цій конференції – мобілізувати якнайбільше підтримки й налагодити механізми, завдяки яким допомога надходитиме вчасно.
"Ідеться як про швидке відновлення – те, що потрібно тут і зараз, – так і про довгострокову реконструкцію. Нагадаю, що за оцінкою Світового банку на так зване rapid recovery Україні у 2023 році потрібно $14,1 млрд. Після російського теракту на Каховській ГЕС цифри, очевидно, зростуть. Уже працюємо над точною оцінкою завданих агресором збитків", – зазначив він.
За словами глави уряду, Україна зосередиться на трьох основних аспектах.
"Перший – це швидке відновлення. Енергетика, критична і соціальна інфраструктура, особливо – відновлення житла. Нам необхідно мобілізувати потрібний на відбудову ресурс. Під час конференції відбудеться засідання міжвідомчої координаційної платформи донорів України, так званого фінансового "Рамштайну". Розраховуємо на ефективні рішення. Другий – залучення приватних інвестицій. Презентуємо найперспективніші напрями для інвестування, зробимо важливий крок у питанні страхування воєнно-політичних ризиків для інвесторів. Третій аспект – регіони. Прагнемо активізувати горизонтальні зв'язки між українськими громадами та міжнародними партнерами для реалізації проєктів відновлення. Понад 200 проєктів уже стартувало, хочемо, аби їх було набагато більше", – розповів Шмигаль.
Він повідомив, що за підсумками конференції в Лондоні Київ очікує на підписання низки важливих угод, меморандумів, декларацій, які прискорять відновлення й розвиток України.
Контекст:
Дводенна конференція з питань відновлення України в Лугано відбулася торік на початку липня. Зеленський тоді також виступав перед учасниками заходу через відеозв'язок, а Шмигаль брав участь особисто.
На конференції презентували національний план відновлення України. Його оцінюють у $750 млрд, він розрахований на 10 років, протягом 2023–2025 років планують залучити $350 млрд. Загальна кількість проєктів – 850.
За підсумками конференції ухвалили декларацію, підписанти якої – понад 40 країн та організацій – пообіцяли підтримувати відновлення України. Також у межах конференції було досягнуто домовленостей про невідкладну допомогу країні більш ніж на $2 млрд.