Туреччина й далі виконуватиме умови "зернової угоди" – міністр оборони

Хулусі Акар про "зернову угоду": Ми бажаємо, щоб це тривало. Туреччина виконувала й далі виконує всі свої обов'язки
Фото: msb.gov.tr
Туреччина, незважаючи на заяву Росії про "зупинення" роботи гуманітарного коридору для руху суден, які беруть участь у чорноморській "зерновій ініціативі", й далі виконуватиме умови цих домовленостей. Про це міністр оборони країни Хулусі Акар заявив під час спілкування із представниками ЗМІ, його цитує сайт турецького оборонного відомства.

Міністра запитали про заяви РФ щодо зупинення руху суден "зерновим коридором".

"Якщо все так і залишиться, якщо припиняться перевезення зерна, ми всі бачимо, що події можуть розвиватися аж до серйозного дефіциту продовольства у країнах, що розвиваються, зростання цін та погіршення політичної стабільності, – відповів Акар. – Одразу після підписання угоди відбулося серйозне зниження цін на зерно. Ми бажаємо, щоб це тривало так само. Щодо цього ми як Туреччина виконували й далі виконуватимемо всі свої обов'язки".

Акар нагадав про переговори президента Туреччини Реджепа Ердогана із главою Кремля Володимиром Путіним про "зернову угоду" і наголосив – ця угода вигідна всім сторонам, а порушення її умов "стане проблемою для всіх сторін".

Він розповів, що за час дії угоди з українських портів вивезли понад 10 млн тонн продовольства.

"Станом на вчора судна, які вийшли з українських портів і зараз у морі, продовжують свій шлях. Там немає проблем із виходом суден із турецькою символікою. Вони й далі будуть виходити", – додав міністр.

Контекст:

29 жовтня в акваторії окупованого Севастополя пролунали вибухи, внаслідок яких, за непідтвердженими даними, були влучання по російських кораблях.

Після цього Росія, яка блокувала рух суден гуманітарним коридором, оголосила про зупинення участі в "зерновій угоді" через "терористичний акт проти кораблів Чорноморського флоту та цивільних суден, залучених до гарантування безпеки "зернового коридору".

Президент України Володимир Зеленський висунув вимогу щодо жорсткої міжнародної реакції на це. Він також наголосив, що Росія почала блокувати дію чорноморської "зернової ініціативи" та морського експорту з України ще у вересні. США засудили рішення РФ, Євросоюз закликав Росію скасувати його.

30 жовтня через блокування Росією морський експорт був неможливим, повідомили у Мінінфраструктури України. У відомстві розповіли, що заблоковано рух 218 суден, які беруть участь у "зерновій ініціативі", у Босфорі утворилася черга.

ООН, Туреччина та Україна погодили план руху морським коридором кількох суден на 31 жовтня і проінформували про це Росію "відповідно до встановлених процедур". Спільний координаційний центр передбачив роботу 10 інспекційних груп для перевірки суден і вранці 31 жовтня судна з продовольством вийшли з українських портів.

31 жовтня міністерство оборони Росії заявило, що рух суден коридором безпеки, який визначено "зерновою ініціативою", "зупинено". В ООН відповіли, що "зернова угода" залишається чинною, оскільки Росія не вийшла з неї.

1 листопада з портів України вийшло ще три судна з продовольством, але на 2 листопада Україна, Туреччина та ООН домовилися не планувати рейси "зерновим коридором".