У Харкові російські спецслужби планували теракти у церквах УПЦ МП – СБУ

У СБУ підтвердили факт перехоплення телефонної розмови про організацію терактів у Харкові
Фото: Служба безпеки України / Facebook

Російські спецслужби намагалися організувати теракти у храмах Української православної церкви Московського патріархату в Харкові. Це випливає зі змісту телефонної розмови, перехопленої Службою безпеки України, повідомляє 22 лютого "Depo Харків".

"Ми підтверджуємо факт перехоплення телефонної розмови про організацію терактів у Харкові. Теракти мали відбутися в церквах Московського патріархату. Нами були попереджені представники УПЦ МП. Особа, яка мала провести теракти, встановлена. Наразі проводиться весь комплекс необхідних дій", – повідомили у пресцентрі обласного управління СБУ.

Місцеві Telegram- та YouTube-канали опублікували запис розмови двох чоловіків, які, ймовірно, обговорюють підготовку злочину. З огляду на зміст розмови, замовник із Росії пропонував жителю Харкова здійснити вночі підпали чотирьох храмів УПЦ МП за $1 тис. Співрозмовники торгуються про суму та обговорюють спосіб оплати.

Відео: Богдан Соловйов / YouTube

Контекст:

2014 року, одразу після окупації Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого.

Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на факти й докази, надані Україною.

17 лютого 2022 року на Донбасі різко загострилася ситуація. За інформацією штабу операції Об'єднаних сил, було обстріляно 30 населених пунктів на підконтрольних Україні територіях, до того ж під удар потрапили дитячий садок та кілька шкіл, де в цей час перебували діти. Постраждали двоє військових та п'ятеро цивільних.

18-го та 19-го лютого обстріли на Донбасі продовжилися.

На цьому тлі бойовики "ЛНР" та "ДНР" оголосили про евакуацію населення ОРЛО та ОРДО в Росію. Ватажок бойовиків "ЛНР" Леонід Пасічник, заяву якого опублікували ЗМІ бойовиків, зокрема, стверджував, що Збройні сили України сформували "велике ударне угруповання" і нібито планують "глибокий прорив" в ОРЛО.

Пізніше з'ясували, що ватажки терористичних угруповань записали свої "термінові" звернення про евакуацію жителів ОРДЛО, опубліковані 18 лютого, за дві доби до цього.

Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що жодних наказів в Україні щодо звільнення у силовий спосіб тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей немає. Данілов також повідомив про загрозу провокацій із боку РФ.

15 лютого 2022 року нижня палата парламенту Росії – Держдума – ухвалила звернення до президента РФ Володимира Путіна про визнання незаконних формувань "ЛНР" та "ДНР" як "незалежних республік".

21 лютого Рада безпеки РФ розглянула питання визнання "незалежними республіками" незаконних збройних формувань "ЛДНР". Ніхто із членів Ради безпеки РФ не виступив проти такого визнання.

Пізніше того самого дня Путін оголосив про визнання "незалежності" окупованих територій України та підписав відповідні укази у присутності ватажків незаконних збройних формувань "ДНР" і "ЛНР" Дениса Пушиліна та Леоніда Пасічника. Укази офіційно передбачають введення російських військ на територію ОРДЛО для "підтримання миру". Пізно увечері 21 лютого жителі окупованого Донецька повідомили про пересування дуже великої колони танків та бронетехніки з Донецька у південно-західному напрямку до лінії фронту.

22 лютого Держдума, а слідом за нею і верхня палата парламенту РФ – Рада Федерації – ратифікували договори РФ із "ЛДНР" про дружбу та взаємодопомогу.

На тлі цієї інформації голова СБУ Іван Баканов заявив, що Служба безпеки України готова своєчасно реагувати на будь-які сценарії, які можуть дестабілізувати ситуацію всередині країни.