У Херсонській області створили фейковий "Комітет порятунку", українські правоохоронці розпочали розслідування

Учасникам "комітету" загрожує позбавлення волі на строк до 15 років або довічне позбавлення волі з конфіскацією майна
Скріншот: КавунCity / Telegram
Російські окупанти 16 березня заявили про створення у Херсоні "Комітету порятунку "За мир і порядок", до складу якого увійшли місцеві проросійські політики та колаборанти. Про це повідомив неурядовий проєкт "Інформаційний спротив".

За даними "Інформспротиву", до складу фейкового органу увійшли:

  • ексмер Херсона Володимир Сальдо;
  • підозрювана у держзраді (за версією слідства, вона передавала російським спецслужбам "матеріали для підривної роботи") активістка Тетяна Кузьміч;
  • депутат Херсонської міськради Ігор Семенчев (2016-го суд визнавав його винним у корупційних діях);
  • розшукуваний Георгій Кальонов (за даними "INжир Медиа", 2014-го його затримали за постачання зброї та вибухівки бойовикам "Л/ДНР" та організацію проросійських мітингів у Херсоні, але потім обміняли на українських військових);
  • екскандидат у мери Херсона Кирило Стремоусов (його досьє є на сайті "Чесно" та "Миротворець", hromadske пише про його ймовірну участь у викраденнях українських активістів у Херсоні);
  • ексактивіст організації "Український вибір" Дмитро Савлученко.

"Російські пропагандисти вже називають цих осіб владою у Херсоні", – зазначили у повідомленні.

Канал "КавунCity" опублікував відео із фрагментом засідання "комітету" – його знімав російський пропагандистський канал RT.

У зв'язку зі створенням цього псевдооргану розпочато кримінальне провадження за фактом надання іноземній державі допомоги у проведенні підривної діяльності проти України, скоєного в умовах воєнного стану (ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України), повідомили у Херсонській обласній прокуратурі.

Прокуратура зазначає, що до складу фейкового органу переважно увійшли особи, які мають проблеми із законом. За її інформацією, вони переконували жителів області в тому, що українська влада більше не керує регіоном, і закликали до підтримки окупації РФ.

"Своїми діями вони завдали шкоди суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України. За вчинене фігурантам загрожує позбавлення волі на строк до 15 років або довічне позбавлення волі з конфіскацією майна", – ідеться у повідомленні.

Водночас уже двоє учасників засідання "Комітету порятунку" в Херсоні стверджують, що їх змусили брати участь у ньому.

Семенчев заявив, що його затримали та доправили до будівлі облради, забрали телефон, понад дві години допитували.

"Посадили за стіл, Стремоусов почав говорити, нам запропонували виступити, Сальдо вперся, я теж відмовився. Потім мене відпустили, а Сальдо залишили. І "ввічливо" попередили… Тепер під загрозою мої близькі", – стверджує він.

Зі свого боку депутатка міськради (фракція "Блок Володимира Сальдо") Ольга Співакіна опублікувала пояснення Володимира Сальдо.

Контекст:

Після масового вторгнення РФ в Україну в низці населених пунктів Херсонської області відбулися проукраїнські мітинги, зокрема у Херсоні, Каховці, Генічеську та Новій Каховці.

4 березня жителі Херсона не прийняли "гуманітарної допомоги" від Росії, вони вийшли на площу з українськими прапорами. Місто щоденними акціями протесту доводить свою проукраїнську позицію.

9 березня російські окупанти через спротив жителів Херсона ввели в регіон підрозділи Росгвардії, які затримують українців, що протестують.

12 березня стало відомо, що російські окупанти планують провести псевдореферендум на тимчасово зайнятих ними територіях Херсонської області для проголошення так званої "Херсонської народної республіки". Херсонська облрада на терміновому засіданні ухвалила звернення до світової спільноти: заявила, що Херсон  це Україна і залишиться її частиною.

13 березня, у день визволення Херсона від нацистських окупантів під час Другої світової війни, люди знову вийшли до центру Херсона на масовий мітинг проти російської окупації, повідомило hromadske.

Того самого дня у місті відбувся і мітинг на підтримку створення псевдореспубліки. На ньому були зокрема Сальдо, Стремоусов, Кузьміч, розповів херсонський журналіст Іван Антипенко.