У Копенгагені відбулася "таємна" конференція, обговорювали гарантії безпеки для України й РФ – ЗМІ
У конференції, як повідомляють, брали участь представники низки західних країн, включно з Німеччиною – її представляв радник канцлера ФРН Єнс Плетнер. Tagesschau стверджує, що там був і радник з національної безпеки президента США Джейк Салліван. Також там були представники держав так званого Глобального Півдня, які займають нейтральну позицію стосовно війни Росії проти України: зокрема, Китай, Індія, Бразилія і ПАР.
За інформацією RND, радники з безпеки з різних країн обговорювали умови імовірних переговорів між Києвом і Москвою. Під час зустрічі йшлося про гарантії безпеки для України, які мають надати країни НАТО, а також гарантії для Росії. Серед іншого, обговорювали можливість гарантій, що на території України не будуть розміщувати крилаті ракети.
Tagesschau пише також про те, що в липні можуть відбутися вже офіційні мирні переговори за участю країн Глобального Півдня. Про формат таких переговорів нічого не повідомляють.
За інформацією ЗМІ, ініціатива проведення такої конференції йшла від України. Учасники конференції її підсумків не коментували.
Про зустріч у Копенгагені радників з питань політики та національної безпеки з різних країн 25 червня повідомив у Telegram глава Офісу президента Андрій Єрмак. За його словами, були представники Бразилії, Великобританії, Данії, Італії, Індії, Канади, Німеччини, Південної Африки, Саудівської Аравії, США, Туреччини, України, Франції, Японії та ЄС. Також фото учасників зустрічі опублікувало агентство EPA. Саллівана на цих кадрах немає.
Як заявив Єрмак, на конференції відбулися консультації "щодо основних принципів миру". Українська делегація, яка складалася з команди Офісу президента і МЗС, ще раз розповіла міжнародним партнерам про деталі української формули миру. Також на зустрічі обговорили місце проведення майбутнього Глобального саміту миру.
Майбутніх гарантій безпеки України чи РФ, а також імовірних мирних переговорів як тем обговорення на зустрічі у пості Єрмака не згадано.
"Участь значної кількості країн Глобального Півдня демонструє, що у стосунках наших країн відбуваються суттєві позитивні зміни і вихід на якісно новий рівень взаємостосунків. Вдячний за підтримку нашим західним союзникам", – додав глава ОП.
Зустріч у Копенгагені високопоставлених чиновників з України, країн Заходу і Глобального Півдня для обговорення української формули миру 23 червня анонсували CNN і Bloomberg із посиланням на джерела.
Контекст:
Україна в листопаді 2022 року презентувала свою формулу миру, яка містить 10 пунктів. Одним із головних положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів.
У лютому 2023 року свій "мирний план" запропонував Китай, а також призначив спецпредставника щодо цього питання.
У травні про секретну миротворчу місію заявляв Ватикан. Папа римський Франциск підтвердив, що готовий допомогти Україні в переговорах щодо повернення з Росії викрадених дітей.
З іще одним мирним планом виступав президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва. Він закликав створити групу "нейтральних" країн спеціально для започаткування мирних переговорів між Росією та Україною. Раніше він заявляв, що Крим треба віддати Росії.
16 червня в Києві 10 пунктів африканського "мирного плану" щодо припинення війни оприлюднив президент ПАР Сиріл Рамафоса.
Президент Володимир Зеленський закликав не нав'язувати Україні форматів досягнення миру з Росією. За словами глави МЗС Дмитра Кулеби, Київ готовий лише до тих переговорів, які не призведуть до заморожування конфлікту чи територіальних поступок.