У країнах НАТО тема прийняття України в Альянс табу – Politico
Як зазначило Politico, це настільки "вибухонебезпечне питання", що багато союзників НАТО намагаються навіть не говорити про нього.
Відповідаючи на запитання журналістів, політики дають завчені, короткі й механічні відповіді, ідеться в матеріалі.
Politico пояснило, що НАТО розколовся щодо того, як і коли Україна має приєднатися. Деякі країни не хочуть більше провокувати Кремль, знаючи про "надчутливість" президента РФ Володимира Путіна до розширення НАТО на схід, зазначено в матеріалі. Окрім того, членство в НАТО вимагає, щоб союзники прийшли на допомогу Україні в разі нападу. Незважаючи на те, що члени Альянсу перекидають Україні багато військової техніки, перспектива вступу до блоку залишається "третьою рейкою міжнародної політики".
Після того, як Київ публічно закликав Альянс швидко прийняти Україну, у кулуарах українські посадовці зіткнулися з роздратуванням своїх західних колег, зазначило видання.
Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина заявляла 21 листопада, що Україна розраховує на розгляд її заявки в НАТО на наступному саміті Альянсу. Він відбудеться 11–12 липня 2023 року у Вільнюсі (Литва).
Контекст:
Протягом останніх років Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ до Альянсу зафіксовано в її Конституції.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україні надали статус партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України до НАТО. Проте плану дій щодо членства Україні не надали.
30 вересня 2022 року – після того, як президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку до НАТО за прискореною процедурою.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу.