У Німеччині розслідують зґвалтування українки російськими військовими
Скаргу спрямовано проти чотирьох російських військовослужбовців, зокрема двох високопосадовців.
Згідно з матеріалами справи, напад стався за кілька тижнів після початку повномасштабного вторгнення, коли російські війська займали село постраждалої жінки в Київській області.
"Після неодноразових залякувань і принижень із боку військовослужбовців двоє солдатів увійшли до будинку родини, застрелили її чоловіка, а потім багаторазово зґвалтували її. Жінці та її маленькому синові вдалося втекти, і зараз вони живуть у Німеччині. Їхній будинок в Україні було зруйновано після втечі, імовірно, російськими військами", – ідеться в повідомленні.
Хоча нікого з підозрюваних або їхніх начальників іще не заарештовано, українська влада проводить розслідування, а стосовно одного з імовірних злочинців заочно розпочато судовий процес. Проте юристи скаржаться, що перебої у подаванні електроенергії та інтернету, а також чинна правова база, у межах якої триває розслідування в Україні, загрожують частковою безкарністю злочинців.
"Принципово те, що українська правова система не визнає злочинів проти людяності й не передбачає відповідальності вищих осіб. Отже, ці конкретні злочини не можна переслідувати за те, чим вони є – частиною широкомасштабного й систематичного нападу на українське населення – інакше кажучи, як злочини проти людяності", – пояснюють правозахисники.
Із цієї ж причини винних вищого рангу не можна притягнути до відповідальності відповідно до принципу відповідальності вищих осіб.
Для заповнення цих прогалин в українському законодавстві у скарзі є заклик до Федеральної прокуратури Німеччини підтримати зусилля української влади й розпочати розслідування на основі принципу універсальної юрисдикції.
"Важливо, щоб справи про тяжкі злочини розслідували відповідно до міжнародних стандартів. Наразі українська правова система не здатна забезпечити ефективне розслідування й судове переслідування імовірних злочинів, включно зі злочинами сексуального насильства, пов'язаними з конфліктом. Необхідно терміново узгодити український Кримінальний і Кримінально-процесуальний кодекси з міжнародним кримінальним правом, щоб жертви цієї війни домоглися справедливості, якої вони потребують і на яку вони заслуговують", – наголосила засновниця й директорка ULAG Надя Волкова.
Контекст:
Від початку повномасштабного нападу РФ прокурори зафіксували 208 випадків сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом, повідомляли 19 червня 2023 року в Офісі генпрокурора. Із них 13 – проти неповнолітніх. У більшості випадків ці злочини було скоєно проти жінок – 140. Проте реальні цифри набагато вищі, зазначають прокурори.
Російські командири знали про факти зґвалтування українських жінок на окупованих територіях із боку своїх солдатів і заохочували це, йдеться у матеріалі The New York Times, опублікованому 5 січня 2023 року.
Амбасадорка Великобританії в Києві Мелінда Сіммонс вважає, що російські військові використовують зґвалтування як зброю у війні проти України