У парламенті Швейцарії відхилили одну із пропозицій дозволити реекспорт військової техніки в Україну
Рада кантонів відхилила пропозицію представника лібералів Тьєррі Буркарта про пом'якшення декларації про заборону реекспорту 23 голосами проти 18. Ще двоє депутатів утрималися від голосування.
Буркарт пропонував пом'якшення заборони на реекспорт військового обладнання до країн, які "поділяють швейцарські цінності й мають режим експортного контролю, порівнянний зі швейцарським".
Наразі Німеччина, Іспанія й Данія вже зробили Швейцарії запит на дозвіл на реекспорт й дістали заперечну відповідь. "Західні країни-партнери роздратовані такою позицією", – заявив Буркарт.
Більшість членів комісії з безпеки Ради кантонів рекомендували проголосувати проти цієї пропозиції. Частина парламентарів вважає її загрозливою для репутації Швейцарії. Зазначають, що в парламенті є ще кілька ініціатив, спрямованих на врегулювання питання допомоги Україні.
В опитуванні Інституту Сотомо, опублікованому в лютому, більшість швейцарського населення підтримала пом'якшення правил передавання швейцарської військової техніки, наголошують в повідомленні парламенту. 55% респондентів вважають, що третім країнам мають дозволити постачати в Україну зброю швейцарського виробництва. Опитування не надало жодної інформації про те, як саме потрібно реалізувати послаблення.
Контекст:
Швейцарія, яка зазвичай дотримувалася нейтральної позиції, долучилася до введених проти РФ санкцій (зокрема проти президента Росії Володимира Путіна). Нейтралітет не заважає "називати речі своїми іменами", заявив 28 лютого 2022 року президент Швейцарії Ігнаціо Кассіс.
Також Швейцарія заблокувала російські активи майже на $8 млрд і вирішила виділити Україні приблизно $100 млн на ремонт енергетичної інфраструктури.
10 січня міністерка оборони Іспанії Маргарита Роблес заявила, що Швейцарія блокує постачання військової допомоги Україні. За її словами, для постачання певних військових товарів Іспанії потрібне схвалення Швейцарії як країни-виробника, проте Берн ветує реекспорт. "Ми розуміємо, поважаємо і приймаємо нейтралітет, але для певної техніки нам потрібен дозвіл від Швейцарії, якого вона нам поки що не дає", – сказала Роблес.