У переговорах щодо повернення українських дітей беруть участь Саудівська Аравія, Туреччина й Абрамович. РФ та Україна безпосередньо не контактують – FT

Абрамович раніше брав участь у мирних переговорах на початку агресії, а також в обміні полоненими й угоді щодо експорту зерна – Financial Times
Фото: ЕРА
Саудівська Аравія й Туреччина як посередники домагаються укладання угоди щодо повернення дітей, яких Росія викрала в Україні. Про це 18 липня з посиланням на чотири джерела пише Financial Times.

За їхніми даними, переговори тривають уже кілька місяців. Спідрозмовники стверджують, що російська та українська сторони не контактують безпосередньо, на відміну від процесу обміну військовополоненими. Уповноважена президента України з прав дитини Дар'я Герасимчук підтвердила FT, що прямого спілкування із російською стороною щодо цього питання немає.

За словами двох співрозмовників газети, до переговорів причетний наближений до президента РФ Володимира Путіна бізнесмен Роман Абрамович, який до цього брав участь у мирних переговорах у Білорусі на початку агресії, а також в обміні полоненими й угоді щодо експорту зерна.

Видання зазначає, що аравійські лідери порушили питання про викрадених РФ дітей у червні на зустрічі окремих лідерів G20 у Копенгагені. За словами дипломатів, поінформованих про перебіг переговорів, західні країни дали Ер-Ріяду мандат на посередництво в цьому та інших українсько-російських питаннях, включно із "зерновою угодою" і ситуацією на Запорізькій АЕС.

Контекст:

Станом на березень було відомо щонайменше про 16,2 тис. депортованих Росією українських дітей, повідомляв український омбудсмен Дмитро Лубінець.

Дитяча омбудсменка України Дар'я Герасимчук заявляла, що оскільки частина території України перебуває в окупації і влада не має туди доступу, може йтися про кілька сотень тисяч викрадених дітей. За словами президента України Володимира Зеленського, державі невідома доля 180 тис. українських дітей, які були на окупованій РФ території.

Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна і його уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової 17 березня 2023 року. Їх підозрюють у скоєнні воєнного злочину – незаконній депортації й переміщенні населення (згідно з релізом МКС, ідеться про дітей) з окупованих районів України до Росії після початку повномасштабної війни РФ проти України в лютому 2022 року.

27 квітня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, у якій депортацію українських дітей названо геноцидом.