У Севастополі провели прощання із затонулим крейсером "Москва" і зустріч командувача флоту з нібито евакуйованим екіпажем
На відео Reuters видно кілька десятків людей, дехто з георгіївськими стрічками. ForPost пише, що їх було приблизно 200. Квіти та вінок поклали до пам'ятника заснування російського флоту.
Секретар військово-наукового товариства Чорноморського флоту РФ капітан 1-го рангу Сергій Горбачов заявив, що моряки "без будь-яких вказівок зверху, за покликом серця, за велінням душі, як справжні російські люди, вирішили згадати крейсер".
Він наголосив, що крейсер "не затонув, а загинув", і нагадав, що свого часу корабель "був символом морської та океанської могутності Радянського Союзу і Росії, дивом наукової, технічної та збройової кораблебудівної думки", а також "символом перемоги у "війні 08.08.08" та "повернення Криму в рідну гавань".
"Крейсер був символом домінування в Середземному морі. І не виникало запитань, чи російське Чорне море", – заявив Горбачов.
У матеріалах ЗМІ та на відео немає згадок про екіпаж крейсера, але на одній із фотографій видно, що на вінку є напис: "Кораблю та морякам". У міноборони РФ стверджували, що екіпаж "повністю евакуйовано".
Ексдепутат Державної думи РФ, опозиційний політик Ілля Пономарьов заявляв 15 квітня, що зі штатної чисельності екіпажу 510 людей урятували лише 58.
Увечері 16 квітня міноборони Росії опублікувало відео зустрічі в Севастополі командувача російського флоту Миколи Євменова з нібито евакуйованим екіпажем крейсера "Москва". Адмірал заявив, що "офіцери, мічмани та матроси продовжать службу у військово-морському флоті".
"Традиції гвардійського ракетного крейсера "Москва" буде дбайливо збережено та продовжено, як це за всіх часів було заведено у військово-морському флоті", – ідеться в повідомленні.
На відео можна нарахувати приблизно сотню моряків, тоді як за штатом на крейсері мало перебувати понад 500 людей.
Автори Telegram-каналу "Воля" припускають, що відео, яке опублікувало міноборони РФ, могли зняти ще до виходу крейсера в море – наприкінці березня – на початку квітня. Автори звертають увагу, що люди на відео поводяться, ніби "все гаразд і нічого не сталося" – начальство корабля бадьоро рапортує адміралу, моряки у строю усміхаються та перемовляються одне з одним. Крім того, на жодному з них не видно ні опіків, ні саден, які неминуче мали залишитися в тих, хто вижив після вибуху і гасіння пожежі на кораблі.
Водночас "Схеми" (проєкт "Радіо Свобода" та "UA:Перший") уже почали ідентифікувати загиблих моряків, які служили на крейсері "Москва". Зокрема, журналісти знайшли пост у соцмережах дружини мічмана Івана Вахрушева, яка повідомила про його загибель. У приватних повідомленнях вона підтвердила, що чоловік служив на крейсері. За інформацією дружини мічмана, 27 членів екіпажу зникли безвісти. Її чоловіка це не стосується – його тіло знайшли.
Контекст:
Про те, що крейсер "Москва" підбили Збройні сили України, стало відомо 13 квітня. В Одеській обладміністрації повідомляли, що ЗСУ завдали по кораблю удару ракетами "Нептун".
Пізніше РФ підтвердила, що "Москва" зазнала серйозних пошкоджень, там нібито "детонував боєзапас унаслідок пожежі". Оборонне відомство країни заявило вдень 14 квітня, що корабель залишається на плаву, а осередок загоряння локалізовано.
Оперативне командування "Південь" повідомило, що пошкоджений крейсер намагалися врятувати інші кораблі флоту РФ, проте шторм і вибух боєзапасу перекинули корабель, він почав тонути.
Увечері 14 квітня міноборони РФ визнало, що крейсер "Москва" затонув.
За даними міністерства оборони РФ, екіпаж корабля складається із 680 осіб. За інформацією радника глави Офісу президента України Олексія Арестовича, на борту було 510 членів екіпажу. У РФ заявили, що евакуювали екіпаж, але не уточнювали кількості евакуйованих. У Пентагоні вважають, що "принаймні деякі" члени екіпажу крейсера евакуювалися.