Україна хоче провести зустріч лідерів "Нормандської четвірки" до завершення каденції Меркель – Єрмак

Останній саміт лідерів "Нормандської четвірки" відбувся майже два роки тому
Фото: ЕРА
Україна працює над тим, щоб провести саміт лідерів "Нормандської четвірки" щодо врегулювання конфлікту на Донбасі до завершення каденції канцлерки Німеччини Ангели Меркель.

Про це в ефірі каналу ICTV 27 вересня заявив глава Офісу президента України Андрій Єрмак.

"Консультації в нормандському форматі відбуваються постійно: як відеоконференції, так і реальні зустрічі між різними сторонами", – сказав Єрмак.

За його словами, відеоконференції проводять за участю всіх чотирьох сторін – представників України, Німеччини, Франції та Росії.

"Але ми знаємо, що відбуваються зустрічі і представників Німеччини з росіянами, і Франції з росіянами, і ми зустрічаємося. І нарешті ми сьогодні працюємо над тим, щоб зустріч лідерів нормандського формату відбулася до кінця каденції пані Меркель. Це було б дуже справедливо, тому що вона дуже багато для цього зробила і ми маємо сьогодні тільки двох свідків із чотирьох лідерів, які пам'ятають і були присутні під час підписання Мінських домовленостей. Для нас дуже важливо, щоб така зустріч відбулася найближчим часом", – додав він.

За словами Єрмака, в межах таких консультацій віцепрем'єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков кілька днів тому в Берліні зустрічався з представниками Німеччини та Франції.

Контекст:

Відразу після анексії Криму у 2014 році Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на пропоновані Україною факти і докази. За даними Організації Об'єднаних Націй, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.

Переговори про врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (ТКГ, Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).

Останній саміт лідерів "Нормандської четвірки" відбувся в Парижі 9 грудня 2019 року. У його підсумковому комюніке написано, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил і засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей" і розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Домовленості виконали частково. Очікували, що наступний саміт відбудеться в 2020 році, однак цього не сталося. 

Меркель після 15 років на посаді відмовилася знову висувати свою кандидатуру на вибори. Про це вона заявила 2018 року, а в новорічному зверненні 2021 року підтвердила своє рішення.

26 вересня в Німеччині провели парламентські вибори. У них узяло участь 47 партій. Обрані депутати за кілька тижнів оберуть нового федерального канцлера, який сформує уряд.