Україна отримає спочатку до 16 пускових установок NASAMS – Повітряні сили ЗСУ
Перші дві батареї зенітних комплексів NASAMS передадуть Україні найближчим часом, підтвердив речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат 27 вересня на брифінгу, який транслювали в YouTube на каналі "
"Нам буде передано спочатку дві батареї. Батарея може мати до восьми пускових установок, а також командний пункт, радар, який буде бачити цілі. Батарея NASAMS – це фактично наш дивізіон, це до восьми пускових установок", – сказав Ігнат.
За словами Ігната, далі необхідно буде враховувати потужності виробництва і робити всі кроки на дипломатичному фронті, щоб світ допомагав Україні цими системами й надалі, оскільки, з огляду на площу території країни, ЗСУ потрібно "досить багато" таких ЗРК.
Ігнат також розповів, що переговори щодо передання Україні NASAMS почалися ще до війни – у Повітряних силах усвідомлювали, що наявне озброєння морально і фізично застаріває, але рішення щодо постачання ухвалюють не швидко.
"Це важке озброєння, воно просто так за день-два не передається, потрібно багато міждержавних угод, і сам процес передачі комплексу непростий. Перемовини почалися з початком бойових дій, пріоритет був саме у NASAMS", – додав він.
Ігнат указав на високу мобільність цієї системи, яка має шість ракет в одній установці – комплекс можна швидко відстріляти, згорнути та змінити його позицію, що підвищує його живучість. Водночас він прогнозує, що окупанти полюватимуть на NASAMS за допомогою дронів-камікадзе.
Ігнат також анонсував отримання ЗСУ німецьких комплексів IRIS-T. У перспективі, вважає він, може йтися і про постачання в Україну далекобійніших ЗРК Patriot.
Контекст:
Наприкінці червня радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван повідомив, що Штати планують купити Україні передові системи ППО середньої та великої дальності.
1 липня в Пентагоні анонсували постачання двох передових систем ППО NASAMS, вони входять до 14-го пакету допомоги США в галузі безпеки для України. Наголошували, що в межах цього пакету США укладають контракти з представниками промисловості, а не постачають обладнання із запасів Пентагону.
30 липня в Пентагоні повідомили, що США розпочали процес закупівлі систем ППО NASAMS для України.
24 серпня, у День Незалежності України, Байден оголосив про новий, 20-й пакет військової допомоги Україні на суму $2,98 млрд. До нього входять шість систем NASAMS і боєприпаси для них. Як і минулого разу, ідеться про укладання контрактів із виробниками та допомогу "в середньостроковій і довгостроковій перспективі".
Наприкінці серпня міноборони США уклало контракт із компанією Raytheon Missiles & Defense на закупівлю ЗРК NASAMS для України.