Україна подала низку термінових вимог до ЄСПЛ, щоб захистити азовців перед "трибуналом" окупантів

Дипломати та юристи висунули вимогу не допустити "судилищ" РФ над українськими військовими
Фото: ЕРА
Міністерства юстиції та закордонних справ України подали кілька невідкладних звернень до Європейського суду з прав людини щодо недопущення незаконних судових процесів над українськими військовими на окупованих територіях. Про це йдеться у спільній заяві, опублікованій Мін'юстом у Telegram.

У ній держоргани просять ЄСПЛ захистити військових, які потрапили в полон з "Азовсталі", застосувавши в цій справі так зване "Правило 39" – захід, який зобов'язує державу вжити невідкладних дій щодо збереження життя та здоров'я заявника.

"Україна вимагає вжиття термінових заходів щодо недопущення використання українських захисників у будь-якого роду так званих трибуналах та інших показових судилищах, зрежисованих російськими загарбниками", – ідеться в заяві.

Глава МЗС Дмитро Кулеба наголосив на тому, що захисники Маріуполя є комбатантами, тобто законними учасниками воєнних дій. Женевська конвенція диктує певні правила, згідно з якими вони автоматично набули статусу військовополонених.

"Проведення будь-яких судилищ над військовополоненими в цілях пропаганди забороняється і прирівнюється до воєнних злочинів. Ми звертаємося до світу з вимогою використати всі наявні механізми задля захисту наших військовополонених і притягнення Росії та конкретних осіб до відповідальності за їхні злочини", – зазначив Кулеба.

Також міністерства звернулися до ЄСПЛ по допомогу в отриманні від РФ інформації про умови утримання та медичні потреби полонених.

Контекст:

У полоні в окупантів перебуває 2,5 тис. українських воїнів – захисників Маріуполя, які вийшли з "Азовсталі" навесні, говорив президент України Володимир Зеленський 6 червня. Більшість із них утримують в Оленівці, повідомляли в українській розвідці.

Мер Маріуполя Вадим Бойченко заявив 11 серпня, що маріупольську камерну філармонію російські окупанти перетворюють на місце "судилища" над українськими військовополоненими. За його даними, цей "шабаш" Росія планує на 24 серпня, День Незалежності України.

Служба безпеки України, Головне управління розвідки Міноборони України, Збройні сили та український омбудсмен 29 липня висунули вимогу до ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) негайно відреагувати на терористичний акт, скоєний РФ, а також негайно проінспектувати колонію. У заяві наголошували, що головною умовою виходу українських захисників з території "Азовсталі" було зобов'язання російської сторони перед міжнародними організаціями щодо збереження життя та здоров'я українських захисників, і це було порушено.

У МКЧХ 3 серпня заявили, що комітет не був гарантом безпеки українських військових, які вийшли з "Азовсталі", – це обов'язок сторін конфлікту.