Україна поки не отримувала озброєнь від США за лендлізом – МЗС
Про це 19 грудня у коментарі hromadske повідомив речник МЗС України Олег Ніколенко.
Він розповів, що перевага цього інструменту – "швидкість ухвалення адміністрацією США рішень за спрощеною процедурою без зайвої бюрократії та необхідності голосувань щодо кожного пакету допомоги Україні в Конгресі США".
"Недолік – обсяги постачань американської зброї в межах лендлізу напряму залежать від фінансових можливостей України", – наголосив Ніколенко.
За його словами, Україна на безоплатній основі отримує оборонну допомогу від США за трьома програмами: Ініціатива сприяння безпеці (Ukraine Security Assistance Initiative, USAI), зовнішнє військове фінансування (Foreign Military Financing, FMF) і поповнення запасів зброї США (Replenishment of U.S. weapons stocks).
Вони, на відміну від лендлізу, не передбачають відшкодування з боку України вартості озброєння, військової техніки та боєприпасів, наголосив Ніколенко.
Окрім того, США були ініціатором створення контактної групи з оборони України (бере участь 50 країн), унаслідок чого вдалося мобілізувати надання Києву зброї на $40 млрд, додав речник МЗС. Із них понад $19,3 млрд надійшли від США, резюмував Ніколенко.
Контекст:
Лендліз – програма, в межах якої США постачали союзникам з антигітлерівської коаліції продовольство, нафту й озброєння під час Другої світової війни. Підписав закон про лендліз 11 березня 1941 року президент США Франклін Рузвельт. За умовами тієї програми сплатити постачання можна було вже після перемоги, водночас тільки ту техніку, яка залишилася цілою після війни. Окрім того, частину боргів союзникам пробачили. "Голос Америки" зазначив, що саме цей закон відіграв головну роль у розгромі гітлерівської Німеччини.
У Сполучених Штатах ухвалили закон про лендліз для України. Згідно із цим законом, президент США зможе дозволити уряду позичати або здавати в оренду засоби захисту Україні та іншим країнам Східної Європи, "яких торкнулося вторгнення РФ в Україну", щоб допомогти зміцнити їхню обороноздатність і захистити цивільне населення.
Амбасадорка України у США Оксана Маркарова пояснила, що для оборонної допомоги Україні міноборони США поки що використовує програми безоплатного передання зброї, а лендліз – це додатковий інструмент, який будуть застосовувати у разі потреби.
Від початку роботи адміністрації президента Джо Байдена у січні 2021 року США виділили $20 млрд на надання Україні допомоги у сфері безпеки, зокрема $19,3 млрд – із 24 лютого 2022 року, коли розпочалося повномасштабне вторгнення РФ. Із 2014 року США виділили на надання Україні оборонної допомоги приблизно $22,1 млрд, наголосили у Пентагоні.