Україна розглядає два нові формати переговорів із РФ щодо Донбасу. Дедлайн – кінець першого кварталу 2022 року – Арахамія

Наразі стратегія України – це деескалація ситуації на кордоні та зміна нормандського формату переговорів щодо Донбасу, зазначив Арахамія
Фото: sluga-narodu.com
Україна працює за двома можливими сценаріями мирного врегулювання конфлікту на Донбасі. Про це 21 грудня на підсумковій пресконференції розповів голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.

Відеофрагмент виступу нардепа опубліковано на YouTube-каналі LBTV.

За словами Арахамії, робота в нормандському форматі зайшла у глухий кут, після чого виникла загроза повномасштабного вторгнення з боку Росії.

"Зараз наша стратегія – це, перше, деескалація, а друге – це зміна цього нормандського формату. У нас є два варіанти: один формат – це прямі перемовини з [президентом РФ Володимиром] Путіним, інший формат – додання Сполучених Штатів Америки до нормандського чи якогось іншого формату... Це зараз в активній фазі обговорення… Тут так багато сторін, що я, на жаль, не можу давати ніяких дат… але в нас внутрішній дедлайн стоїть – це кінець першого кварталу 2022 року", – сказав нардеп.

Відео: LBTV / YouTube

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак заявив 9 грудня, що США вирішили бути активним гравцем у процесі врегулювання ситуації на Донбасі. За його словами, варіант участі Штатів залежатиме від багатьох обставин – це може бути паралельний трек разом із нормандським форматом.

Помічниця держсекретаря США у справах Європи та Євразії Карен Донфрід зазначила 21 грудня, що Штати поки не планують приєднуватися до нормандського формату переговорів щодо Донбасу, але мають намір підтримувати дипломатію, яку вже проводять.

Наразі організації прямих переговорів президента України Володимира Зеленського та Путіна не ведуть, говорив 14 грудня глава МЗС Дмитро Кулеба. "Такі переговори були розпочаті, але зараз вони не знаходяться в активній фазі", – наголосив міністр.

Контекст:

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей,  з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на факти та докази, надані Україною.

Переговори щодо врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (ТКГ, Україна – ОБСЄ – Росія) та "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).

У Парижі 9 грудня 2019 року відбувся останній саміт лідерів "Нормандської четвірки". У його підсумковому комюніке зазначено, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил та засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" і розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.

Домовленості було виконано частково. Очікували, що наступний саміт відбудеться 2020 року, проте цього не сталося. Від участі у переговорах у нормандському форматі відмовляється Росія, кажуть у МЗС України.

Лідери США, ФРН, Франції, Італії та Великобританії 6 грудня 2021 року зазначили, що РФ необхідно відновити переговори з Україною у межах нормандського формату.

За словами Кулеби, Україна, Німеччина та Франція спільними зусиллями повертають РФ за стіл переговорів у нормандському форматі.

Зеленський заявляв, що дуже хотів би, щоб США приєдналися до переговорів у нормандському форматі щодо ситуації на Донбасі.

Кулеба говорив 14 грудня, що питання приєднання США до участі у нормандському форматі на сьогодні не розглядають.