Україна звільнила з полону 215 захисників, зокрема 108 азовців – Єрмак
21 вересня між Україною та РФ відбувся великий обмін полоненими, який провели за кілька етапів і в різних локаціях. Із російського полону Україна повернула 215 людей. Про це глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив 22 вересня у Telegram.
"Це військові, прикордонники, поліцейські, моряки, нацгвардійці, ТрОшники, митники, цивільні... Серед них – офіцери, командири, Герої України, захисники "Азовсталі" і вагітні жінки-військові. Ті, кого росіяни хотіли позбавити життя, кого називали "нацистами" – наші сильні люди, яких не зламали бої та полон", – написав Єрмак.
Він додав, що Денис Прокопенко (Редіс), Святослав Паламар (Калина), Сергій Волинський (Волина), Денис Шлега, Олег Хоменко, командири з "Азовсталі" вже перебувають у безпеці. Єрмак підкреслив, що це результат особистих домовленостей президента України Володимира Зеленського із президентом Туреччини Реджепом Ердоганом.
В ефірі телемарафону Єрмак уточнив, що, згідно із цими домовленостями, командири з "Азовсталі" зараз перебувають у Туреччині під особистими гарантіями Ердогана.
"Президент Володимир Зеленський поставив чітке завдання повернути наших героїв. Результат: наші герої вільні", – наголосив глава ОП.
Єрмак додав, що серед звільнених – 10 іноземців, які воювали за Україну і яким погрожували смертю. Вони вже перебувають у місті Ер-Ріяд.
Також глава ОП розповів, що до учасників обміну увійшли командувач 1-го батальйону морської піхоти Євген Бова, медикиня Катерина Поліщук (Пташка), вагітна медикиня Мар'яна Мамонтова та інші. З 215 учасників обміну 108 - азовці, зазначив він в ефірі телемарафону.
"Ми обміняли 200 наших героїв на [народного депутата України, кума президента РФ Володимира Путіна Віктора] Медведчука, який уже дав усі можливі свідчення слідству. А п'ятьох героїв – командирів "Азовсталі" – на 55 російських полонених, які не мають для нас жодного інтересу", – уточнив Єрмак.
За словами глави ОП, "це був складний процес", який закінчився "надзвичайним успіхом".
"Вітаю наших героїв із поверненням додому. Ми надамо їм усю необхідну допомогу – медичну, соціальну і будь-яку іншу", – підсумував Єрмак.
Контекст:
Багато звільнених полонених є захисниками Маріуполя із заводу "Азовсталь", що був останнім об'єктом у місті, який утримували українські військові. Там були бійці Національної гвардії, зокрема полку "Азов", співробітники СБУ, військовослужбовці ЗСУ, прикордонники та поліцейські. У бомбосховищах заводу також до початку травня були сотні цивільних.
Генеральний штаб ЗСУ повідомив пізно ввечері 16 травня, що з "Азовсталі" евакуювали 264 українських військовослужбовців, зокрема 53 тяжкопоранених.
У ніч проти 17 травня президент України Володимир Зеленський заявив про початок операції з порятунку захисників Маріуполя. За інформацією британської розвідки станом на ранок 20 травня, завод "Азовсталь" покинуло до 1700 українських військових. Зеленський у червні уточнив, що російські окупанти тримають у полоні понад 2,5 тис. захисників "Азовсталі" – їх перевезли з Маріуполя до Новоазовська та Оленівки, розташованих на території, підконтрольній бойовикам "ДНР".
22 червня віцепрем'єр-міністерка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомляла, що в період із березня до травня відбулося 14 обмінів полоненими між Україною та Росією.
Обміни проводили і після цього, зокрема 29 червня відбувся наймасштабніший з обмінів за період із 24 лютого, під час якого Україні вдалося звільнити 144 військовослужбовців, 95 із яких – захисники "Азовсталі". Про ще один обмін, під час якого в Україну повернулося 14 людей, стало відомо 2 вересня.
Загальної кількості українських військових, які перебувають у полоні в росіян, українська влада не називала, але президент України Володимир Зеленський говорив, що на підконтрольну окупантам територію тільки з "Азовсталі" вивели 2,5 тис. українських воїнів. Верещук 20 червня розповідала, що Росія утримує у полоні понад 1,5 тис. цивільних українців, але офіційно через Червоний Хрест окупанти підтвердили наявність лише 120 полонених цивільних.
За інформацією "Медійної ініціативи за права людини" станом на 11 липня, у полоні у росіян може бути майже 7 тис. українських військовослужбовців та цивільних, повідомило "Настоящее время".
Пізно ввечері 21 вересня стало відомо, що частину захисників Маріуполя звільнили і вони повертаються додому.