Українських полонених можуть відправити додому через РФ і Білорусь

За даними правозахисників, два спецконвої пройшли через пункт пропуску "Ізварине" в бік Ростова
Фото: Восточная Правозащитная Группа / Facebook
Кількість українських полонених, яких бойовики готові відпустити додому цього разу, постійно змінюється, повідомила українська омбудсменка Людмила Денісова.

Ватажки "ДНР" та "ЛНР" "помилували" й відпустили для передання в Україну кількох затриманих, доправити їх додому можуть двома можливими маршрутами, інформує Східна правозахисна група.

За даними правозахисників, із підконтрольних бойовикам "ДНР" і "ЛНР" територій 20 січня через пункт пропуску "Ізварине" у напрямку в Ростов пройшло два спецконвої. Повідомляють, що розглядали два маршрути. Якщо президент України і СБУ дадуть згоду, то людей можуть передати на КПВВ "Майорське". Запасний маршрут передбачає відправлення з Росії в Білорусь, звідки їх має забрати лідер ОПЗЖ і кум російського президента Володимира Путіна Віктор Медведчук.

Правозахисники не уточнюють, про скількох звільнених бранців ідеться. "Щоб не спростовувати заявленої вчора ЗМІ кількості звільнених людей, цю інформацію ми розголошувати не будемо. Торги тривали з понеділка і так звана омбудсменка "ЛНР" намагалася пролобіювати двох людей у цей список, тому процес затягнувся на один день", – ідеться в повідомленні.

Українська омбудсменка Людмила Денісова сьогодні підтвердила інформацію про два маршрути, якими може відбутися передання. Водночас, вона заявила, що інформація про одностороннє передання з ОРДЛО громадян України та їхню кількість "постійно змінюється", і зараз місце їх перебування невідоме.

Раніше звучала інформація про звільнення дев'ятьох полонених, проте Медведчук у листі до голови Служби безпеки України Івана Баканова, опублікованому на сайті його руху "Український вибір", згадує чотирьох людей: Довгаль Світлану Анатоліївну, Стаценко Наталію Олександрівну, Котенко Катерину Миколаївну та Савченко Наталію Яківну.

Медведчук посилався на звернення до нього представників "ДНР" та "ЛНР" Наталії Ніконорової та Владислава Дейнега, які вирішили передати через нього Україні громадян, які перебувають у місцях позбавлення волі.

У середу, 20 січня, Денісова повідомила, що бойовики передадуть "через посередника" дев'ятьох незаконно утримуваних осіб. Представники бойовиків назвали посередником у переданні Медведчука.

У МЗС України наголосили, що цей крок "є ударом по нормандському формату і тристоронній контактній групі" та порушує усталені механізми розв’язання таких гуманітарних питань. Українська делегація у тристоронній контактній групі заявила, що Російська Федерація і Медведчук намагаються використовувати полонених зі своєю політичною метою.

Останній обмін утримуваними особами відбувся 16 квітня 2020 року. Бойовики звільнили 20 осіб, українська влада передали їм 14. У грудні представник Донецької області в українській делегації у ТКГ, журналіст Сергій Гармаш розповідав, що окупанти блокують обмін.

За даними Денісової, бойовики на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей і далі незаконно утримують 251 українця.