Український омбудсмен – МКЧХ: Якщо РФ не дає вам гарантій безпеки – публічно скажіть про це
Лубінець розповів, що фактично щодня спілкується із представниками МКЧХ.
"Уперше за вісім з половиною років нарешті МКЧХ юридично прописав на своєму офіційному сайті, що у нас відбувається російсько-український міжнародний військовий конфлікт. Згідно з міжнародним правом. До цього вони [представники МКЧХ] використовували терміни або "конфлікт", або "криза в Україні". Зрозуміло, що ми постійно не тільки привертаємо їхню увагу, а й шукаємо нових механізмів, щоб вони виконували чітко свій мандат. На жаль, зараз, на наш погляд, вони цього не роблять", – заявив він.
За словами Лубінця, Київ вимагає від міжнародних організацій активних дій щодо захисту прав людини.
"Тому я завжди з будь-якої міжнародної трибуни досить критично ставлюся і коментую так звану нейтральність, яку займають, на жаль, багато міжнародних організацій. За цією нейтральністю вони, на наш погляд, ховають російські злочини", – додав омбудсмен.
Він також розповів, що представники МКЧХ 17 жовтня не приїхали на лінію розмежування з окупованою частиною України для зустрічі з українською делегацією, оскільки не отримали гарантій безпеки від Росії. За словами Лубінця, про це під час спілкування із представниками України заявили у комітеті.
"Вони це зробили під час спілкування з нами. Проблема МКЧХ полягає в тому, що вони за маскою нейтральності не хочуть назвати речі своїми іменами. Якщо вам не дає Російська Федерація гарантій безпеки, то єдине, що вимагає Україна, – щоб ви публічно сказали, що РФ не надає вам гарантій безпеки, і саме через це ви не можете прибути до Оленівки, Донецька, Горлівки – до всіх місць, де тримаються наші військовополонені та цивільні заручники, де відбувається так звана фільтрація", – додав він.
Контекст:
29 липня окупанти заявили про загибель українських військовополонених, які перебували у приміщенні колишньої 120-ї виправної колонії в Оленівці на не підконтрольній українському уряду території Донецької області. Окупанти оголосили про загибель 50 людей унаслідок нібито "удару" ЗСУ із застосуванням наданих США систем HIMARS.
За інформацією української військової розвідки, барак замінували вагнерівці – так, щоб вогонь швидко поширився будівлею, теракт в Оленівці був спецоперацією РФ із метою зірвати постачання Україні західної зброї.
Із моменту теракту в Оленівці Росія не пустила туди ні українського омбудсмена, ні МКЧХ. Заступниця генсека ООН Розмарі Дікарло 7 вересня заявила, що місія ООН розпочне роботу в Оленівці "найближчими днями", ця місія теж поки не вирушила до Оленівки. В ООН повідомили, що не скеровують своїх експертів туди, "не переконавшись, що є всі гарантії безпеки".
13 жовтня відбулася онлайн-зустріч представників МКЧХ, міжнародних організацій та української влади, під час якої Україна висунула вимогу до Міжнародного комітету Червоного Хреста за три дні скерувати місію до Оленівки. 14 жовтня у МКЧХ відповіли, що "поділяють розчарування" у зв'язку з відсутністю доступу до всіх військовополонених, але наголосили, що "не можуть силою потрапити туди, куди їх не пустили".
15 жовтня під час розмови з президенткою МКЧХ Мір'яною Сполярич-Еггер глава ОП Андрій Єрмак закликав представників організації відвідати разом з українською делегацією контактну лінію та вимагати допустити місію на тимчасово окуповану територію для перевірки стану українських полонених в Оленівці.