Герой України, льотчик Karaya: Нам дуже потрібні F-16
Karaya, відповідаючи на запитання журналіста, зазначив, що серед цілей противника, які він хотів би знищити, – літаки стратегічної авіації Ту-95, Ту-160, Ту-22М3.
"Це саме ті цілі, які є загрозою для наших міст і мирного населення, але вони не заходять у зону ураження наших тактичних повітряних суден. Просто бояться. Підступно роблять пуски по території України. На даний момент бачу можливість їхнього знищення, тільки коли вони перебувають на аеродромах, – сказав він. – Але є ще ударна авіація ворога, яка працює над тимчасово окупованими територіями, і, якщо б у нас була технічна можливість, ми б повністю паралізували ворога в українському повітрі. Розкрити наш потенціал на всі 100% допоможуть винищувачі західного типу".
Ворошилов додав: вважає, що такими літаками мають бути F-16.
"Нам потрібен масовий літак, який є у світі. Ми, звісно, можемо розглядати різні типи, наприклад, Gripen, Eurofighter. Вони більш стійкі до нашої аеродромної інфраструктури, але при всьому цьому не є масовими. Немає в світі, скажімо, "вторинного ринку" таких суден. F-16 – один із наймасовіших літаків cвого класу у світі. Тому ми зможемо їх обслуговувати і, найголовніше, завдяки нашим західним партнерам у нас не буде браку в засобах ураження", – сказав він.
За словами Ворошилова, це головні причини, чому Україні потрібні саме F-16.
"Якщо розглядати час вже після перемоги, то є багато з чого обирати. Звісно, є літаки, які, я б сказав, майже доведені до ідеалу в плані бойових спроможностей. Це F-22, F-35. Але на даний момент дуже сильно покращить ситуацію й допоможе нашим силам оборони у комплексі саме F-16", – наголосив льотчик.
Відповідаючи на запитання, що потрібно українській авіації, він додав: "Перше, що нам необхідне – збільшити дальність, на яку можуть бачити наші радіолокаційні та прицільні комплекси. Друге – авіаційні керовані засоби класу "повітря – повітря" з набагато більшою дальністю ураження, ніж у нас зараз є. Тому нам дуже потрібні F-16, які можуть забезпечити наші потреби в цьому”.
Контекст:
28-річний Ворошилов – Герой України, звання йому надали у грудні. За кілька місяців до цього, у жовтні, під час виконання бойового завдання (збив п'ять дронів-камікадзе) його МіГ-29 почав втрачати управління, але льотчик зміг відвести від Вінниці літак, скерувавши його в поле, а потім успішно катапультувався.
Karaya розповідав, що технічні можливості української авіації обмежені й військові льотчики зараз виконують "такі завдання, які технічно навіть не закладали на етапі проєктування наших повітряних суден".
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого жодна країна не повідомляла офіційно про постачання в Україну бойових літаків – ні радянського зразка, ні сучасних західних. Київ неодноразово закликав партнерів надати країні винищувачі західного зразка, зокрема F-16.
Питання надання Україні F-16 обговорювали на початку грудня американський астронавт Скотт Келлі й українські військовослужбовці – пілоти винищувачів МіГ-29 та командувач Повітряного командування "Центр" Повітряних сил ЗСУ генерал-лейтенант Анатолій Кривоножко.