Українці страшенно розлючені. Атаки безпілотників демонструють слабкість Росії в нібито невразливому тилу – ексголовнокомандувач сил НАТО в Європі

Ставрідіс вважає, що Україна має право атакувати законні військові цілі у глибині території Росії
Фото: EPA

Удари по російських базах стратегічної авіації могли бути сплановані так, щоб просто продемонструвати можливості України. Надалі Київ може піти ще далі, але намагатиметься завдавати ударів лише по суто військових цілях, зберігаючи перевагу над Росією з погляду міжнародного права. Про це колишній головнокомандувач сил НАТО в Європі Джеймс Ставрідіс написав 6 грудня в колонці для Bloomberg.

Як зазначають, ударів завдали на тактичному тлі ескалації російських бомбардувань критично важливої інфраструктури України.

Колумніст Bloomberg наголошує, що київський уряд відкрито не брав на себе відповідальності, але й не заперечував своєї провини. Як приклад він наводить присвячене атаці по летовищу повідомлення радника глави Офісу президента Андрія Єрмака Михайла Подоляка, який написав у Twitter: "Якщо щось запустити в повітряний простір інших країн, рано чи пізно невідомі літальні об'єкти повернуться до точки вильоту".

На думку Ставрідіса, надалі українські лідери спробують підтримувати "мінімальний рівень заперечення ударів по території Росії", але "мало хто має сумнів", що вони їх завдаватимуть.

Колишній головнокомандувач сил НАТО в Європі, аналізуючи логіку Києва, пише, що, з погляду України, "втрачати нічого", оскільки Росія вже перебуває в повній бойовій готовності і додаткових воєнних козирів у неї немає, якщо не брати до уваги застосування ядерної зброї.

Ставрідіс зауважує, що українці "страшенно розлючені" й більше не збираються зазнавати ударів і злочинів країни-окупанта, якщо є можливість "дотягнутися" до російських військових об'єктів. Водночас, пише він, спостерігаючи за тим, як українці місяцями страждають від убивств, зґвалтувань, безладних бомбардувань житлових будинків і атак на інфраструктуру, "стає дедалі складніше порадити їм просто сидіти склавши руки і приймати те, що хоче [президент РФ Володимир] Путін".

Ставрідіс прогнозує, що союзники намагатимуться утримати українців від великомасштабних атак надалі, сподіваючись знизити ризик розростання конфлікту й безпосереднього залучення НАТО. Він вважає, що Альянс намагатиметься "заспокоїти" українців, запропонувавши дедалі досконаліші ракети класу "земля – повітря" і, ймовірно, може серйозно розглянути питання про постачання бойових літаків.

Ексголовнокомандувач сил НАТО в Європі припускає, що якщо Україні справді нададуть інструменти для того, щоб по-справжньому "закрити небо" над країною, вони, імовірно, будуть більш схильні утримуватися від атак на РФ.

"Але за нинішнього стану речей Україна має повне право відповісти проти цілей усередині Росії. Зробити це за допомогою безпілотних транспортних засобів – розумний шлях. Якщо Захід не захоче захистити українців від терористичної кампанії з неба, ми маємо забратися з їхнього шляху", вважає він.

Ставрідіс робить висновок, що атаки безпілотників "демонструють слабкість у нібито невразливому тилу" Росії. Ці удари, переконаний він, можуть допомогти простим росіянам побачити зростання витрат на те, що найкраще, на думку колумніста, було б назвати "війною путінського его".

Контекст:

На аеродромі під Рязанню внаслідок вибуху 5 грудня постраждало дев'ятеро людей, троє з них загинули. За інформацією російських ЗМІ, унаслідок вибуху пошкоджено бензовоз.

Вибухи також чули в Енгельсі Саратовської області. За інформацією російських ЗМІ, там на військовому аеродромі впав безпілотник, унаслідок чого пошкоджено два стратегічні бомбардувальники й поранено двох російських військовослужбовців.

У РФ визнали пошкодження літаків стратегічної авіації на своїх аеродромах. Там стверджують, що це були безпілотники, запущені Україною, і їх нібито збили. Також пропагандисти заявили, що вибухнули на аеродромах нібито вже "уламки безпілотників", унаслідок чого було "незначно пошкоджено" обшивку корпусу двох літаків.

Українська сторона офіційно не визнавала завдання ударів по авіабазах у РФ, проте Повітряні сили Збройних сил України опублікували в Telegram фотографії з російського аеродрому з підписом "Рязань. Скорбім".

Вибухи на аеродромах РФ можуть зірвати плани окупантів щодо завдання ударів по інфраструктурі України, вважають аналітики американського Інституту дослідження війни (ISW).

Удари по аеродромах дальньої авіації можна оцінювати як один зі стратегічно значущих провалів оборони РФ, вважає англійська розвідка.